Kopyra Piwne Freaki Wędzonki Widawa

Wściekły Borsuk

Wściekły Borsuk

Wściekły Borsuk z browaru Widawa & Kopyra. Tu piszę, bo mi się w tytule nie mieści. Na wstępie, chciałem pozdrowić Pana, który ręcznie doklejał na butelki etykiety tego piwa na stoisku Widawy na Warszawskim Festiwalu Piwa. To jest dopiero rzemieślnicza robota. Prawdziwy kraft.

Borsuka (nie wściekłego) znałem wyłącznie z internetowych opisów. A internetowe opisy mówią, że to kawał, dobrego, wędzonego portera. Pomyślałem, że ok. W takim razie, jak się borsuk wściekł, to może być tylko lepiej. Wściekłość nie objawia się ślinotokiem, bzykaniem martwych lisów, czy takimi klimatami. Wściekłość Borsuka, objawia się torfem. A dokładniej słodem, co to torfem był wędzony.

No więc „Wściekły borsuk” to również kawał dobrego piwa. Podobnie jak borsuk niewściekły. Tak, jak odnoszę wrażenie, że koło Borsuka można przejść obojętnie, tak to piwo albo się kocha, albo nienawidzi. Słód wędzony torfem wniósł do niego aromat i smak, kolejno: kabli, tranzystorów, bandaży, szyn, lokomotywy oraz smak reformy emerytalnej. Wędzonka nietorfowa (bukowa znaczy) została zachowana, więc do powyższych dochodzi lekka wędzona szyneczka. Piwo nie jest pełne. Sprawia wrażenie lekko wodnistego, lecz dzięki temu jest bardzo pijalne. W żadnej szanującej się recenzji „Wściekłego Borsuka” nie może zabraknąć porównania do Smoky Joe (instrukcja pisania recenzji tak mówi). Tak, tak. Szkło ze zdjęcia, to właśnie aleborowarowski smołki. Ale oczywiście, to tylko takie nawiązanie, bo piwa łączy więcej. Ogólnie „borsuk” podszedł mi bardziej. Z jednej strony torf jest jeszcze bardziej wyrazisty niż u alebrowarowskiego brata. Wali po nosie i podniebieniu, że albo go pokochasz, albo się porzygasz. Z drugiej, piwo jest bardziej pijalne, lżejsze, niż Smoky. Jak to jest zrobione? Jak pogodzone? Nie wiem. To wiedzą tylko Wojtek, Tomek (i może Adam Słodowy), ale wyszło na prawdę fajnie.

Browar: Kopyra & Widawa

Styl: Peated Porter

Wysokość ekstraktu: 12,5

Zawartość alkoholu: 5 %

IBU: Bardzo delikatna.

Piana: Beżowa. Niska. Znika do małej obrączki

Barwa: Ciemny brąz. Pod światłu lekko przebłyskuje.

 

avatar
Napisane przez

Majk