American IPA (AIPA) Birbant Piwne Freaki

Sorachi Ace vs Nelson – i to jest to co mi się na lato podoba

Sorachi Ace vs Nelson – i to jest to co mi się na lato podoba

Jeśli szukamy wrażeń węchowych i smakowych troszkę innych niż cytrusy, kawa, palone włosy, czy pot z tramwaju, to zapraszam do zakupienia na weekend dwóch piw. Pierwszym jest opisywany już na blogu tutaj Nelson z Birbanta. Drugim zaś jest White Aipa również od ekipy warzącej w Zarzeczu i Witnicy. W Nelsonie królował chmiel Nelson Sauvin. U dziesiejszego bohatera jest to Sorachi Ace.

Chmiele różniące się od siebie, lecz mające jedną cechę wspólną. Jest nią aromat i smak wszelkiej maści białych owoców. Nelson daje aromaty białych winogron, które to w zapachu i smaku zaczynają być coraz bardziej intensywne z każdym stopniem ogrzania piwa. Sorachi Ace natomiast idzie bardziej w stronę liczi czy melona, lecz w moim odczuciu wrażenia smakowe są bardzo podobne. Oba piwa sprawiają wrażenie miękkich na podniebieniu i szlachetnych w swej lekkości. Strasznie mi to podchodzi. Kręci mnie 😉

White Aipa po przelaniu do szkła prezentuje się wyśmienicie. Ma fajną i trwałą pianę a kolor to idealny bursztyn. Piękne piwo. W zapachu szaleją wspomniane białe owoce podszyte słodową bazą. Piwo pachnie wyśmienicie. Degustowałem je zaledwie kilka minut. Jest mega pijalne, a delikatna pestkowa goryczka kończąca każdy łyk zachęca skutecznie do sięgnięcia po łyk następny. Mógłbym zdecydowanie wypić kilka WajtAjp z Birbantu pod rząd. Są mega pyszne i pijalne.

Wracając do myśli przewodniej. Na prawdę zachęcam Was do spróbowania i porównania obu tych piw jednego wieczoru. Mnie osobiście białe owoce, których aromat i smak pochodzi z powyższych odmian chmieli urzekł do reszty i będę popijał Nelsona i White Aipa z Birbantu przy każdej możliwej okazji do końca lata.

_DSC0589

 

Browar: Birbant

Styl: White Aipa

Wysokość ekstraktu: 15,5

Zawartość alkoholu: 6,5%

IBU: .

Barwa: Bursztynowa, brzoskwiniowa. Ze złocistymi połyskami

Temperatura: 8 st. C

Cena: 7,4 zł

avatar
Napisane przez

Majk