American Pale Ale Piwne Freaki USA

Sierra Nevada Pale Ale

Sierra Nevada Pale Ale

Na cześć mej odwagi i pokazania się na YT, pozwoliłem sobie kolejny raz w życiu zderzyć się z legendą. Dziś nie będzie to żaden Podwójny Jack, czy inny Szalony Mike. Nie nie. Dziś będzie zdecydowanie lżej, choć nigdzie nie napiszę, że mniej intensywnie.

Mamy niedzielne przedpołudnie, więc pewnie, jak u większości z Was, mą jedyną weną, jest wypicie ciepłego rosołku i schowanie obolałej głowy pod ciepłą kołdrą. No niestety. Nie ma chu.. rowerek, kościółek, rodzinka, galeria handlowa. Ale by nabrać sił na ten cały niedzielny cyrk rzućcie okiem na to piwo. Warto.

Sierra Nevada Pale Ale to APA. NA Ratebeer’e jedno z najwyżej ocenianych piw. Słusznie zresztą. Przelane do szkła pokazuje piękną barwę bursztynu. Piwo jest idealnie klarowne, a barwa jest szlachetna. Moja Świętej Pamięci Prababcia nosiła zawsze takie korale z bursztynu. To właśnie ta barwa. Jedyna i niepowtarzalna. Pozdro Babciu. Wiem, że klikasz w neta odpoczywając gdzieś tam, na górze.

Cała zabawa z tym piwem zaczyna się od powąchania. Świetny, intensywnie chmielowy zapach. Mamy tutaj żywicę i kwiaty. Mamy dojrzałe owoce. Dawno nie wąchałem tak intensywnie pachnącego piwa. Aaa, czekajcie. W tym miejscu należy dodać, że piwo chmielone było świeżymi szyszkami chmielu. Nie granulatem. Świeżą szyszką, która zrobiła robotę.

Od pierwszego do ostatniego łyka piwo robi mi dobrze. Sierra Nevada jest piwem pełnym, wyrazistym o bardzo intensywnym smaku owoców, żywicy i kwiatów. Nad całością czuwa, bardzo zdecydowana, lecz nie zalegająca goryczka. Idealnie wpasowana w całość. Jedynym mankamentem tegoż piwa jest rozmiar jego butelki. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie, bo to raptem butelczyna nieco ponad 300ml. Mało.

Piwo to jest idealnym przykładem, że można w Polsce wypić piwo ze Stanów, którego podstawą ma być chmiel. Można je kupić i się nie zdołować, że chmiel to był, ale zaginął w drodze transatlantykiem. Tutaj na szczęście nie zaginął. Jest i robi robotę. Zdrówka, w to niedzielne popołudnie.

Browar: Sierra Nevada (Chico, California, USA)

Styl: American Pale Ale

Wysokość ekstraktu: bd

Zawartość alkoholu: 5,6 %

IBU: Bardzo fajna, mocna, ale szlachetna goryczka

Piana: Ładna, gęsta. Długo utrzymała się na szkle.

Barwa: Bursztyn. Klarowne

avatar
Napisane przez

Majk