Pszeniczny Blond

Browar Maryensztadt to całkiem nowy i nie całkiem nowy browar otwarty w Zwoleniu. Tym, którzy nie wiedzą gdzie to jest polecam ten skecz:

Dla tych, którzy nie lubią kabaretów informuję: Zwoleń to miasto powiatowe, które jest mega stare (1425 r.) i położone na mazowszu. Z najważniejszych wydarzeń z historii Zwolenia wymienić należy tzw. Imieniny Pana Jana, które odbywają się w pierwszą niedzielę wakacji. Na tych imprezach gościli m.in. Ryszard Rynkowski oraz Ewelina Flinta. Dodatkowo  w 2000 r. Zwoleń w trakcie trwania kampanii prezydenckiej odwiedził nasz ulubiony prezydent-komunista Aleksander Kwaśniewski

kwasniewki-i-allkohol4

Historia browaru choć krótka, jest niedługa. Jest jednak także dość zawiła, więc nie będę jej tu przytaczał. Wystarczy powiedzieć, że na końcu wylądowali w Zwoleniu, a piwowarem jest Kuba, którego miałem przyjemność poznać na warsztatach związanych z wyczuwaniem wad w piwie. Kuba jeśli to czytasz, to na tym szkoleniu w jednej z ławek siedziało dwóch przystojnych kolesi. Nieźle zbudowani, byli duszą towarzystwa. No i ja wtedy siedziałem trzy ławki dalej.

Dziś jednak pijemy pszeniczniaka o nazwie Pszeniczny Blond. 

Jako totalne bezguście wizualno-artystyczne zazwyczaj omijam etykiety, gdyż są mi obojętne. Tutaj jednak należy przyklasnąć twórcom opakowania za to jak ładnie wkomponowali elementy architektury w dorodną pierś pani, która przypomina nimfę, lub rusałkę, które onegdaj zamieszkiwały okolice Zwolenia.

Co do samego piwa, to o nim paradoksalnie będzie w tym wpisie najmniej. Pszeniczniak charakteryzuje się fajną, grubą i śnieżnobiałą pianą. W aromacie wyraźne goździki i coś czego końca nie mogę nazwać, ale najbardziej przypomina to owsiankę, bądź inne płatki zbożowe. 

W smaku delikatna kwaskowość i również bardzo wyraźne nuty zbożowe. Całość bardzo lekka, pijalna i łatwo przyswajalna. Zdecydowanie lepiej odebrałbym to piwo, gdyby temperatura za oknem była wyższa o jakieś 40 st. C 

Reasumując rozglągajcie się za piwami z Maryensztadtu, pijcie je i odwiedzajcie Zwoleń tłumnie, hucznie i w pierwszą niedzielę wakacji.

SONY DSC
SONY DSC
avatar
Napisane przez

Misio Kororowy