Piwa codzienne Porter Bałtycki Zamkowy w Cieszynie

Porter z browaru Zamkowego w Cieszynie

Porter z browaru Zamkowego w Cieszynie

Nie mogę przekonać się do porterów, ale chyba trafiłem na takiego co mi ten romans trochę ułatwi. Internety spierają się, czy jest to to same piwo co porter z Żywca. W mojej opinii nie jest, choć i tamten mi w miarę smakował. Jeśli chodzi o portery jestem kompletnym piwnym Januszem, ale to się dobrze składa, bo zamiast snuć wywody, jak to piwo obdarowuje mnie trzysta dwudziestoma czterema różnymi smakami w każdym łyku, po prostu napiszę kilka słów o tym piwie. Przelane do szkła prezentuje się świetnie. Jest czarne jak smoła i nieprzejrzyste (również jak smoła). Piany wybitnej to Cieszyński Porter nie posiada, a ta którą posiada jest niziutka, składa się raczej z grubych pęcherzyków, a jej barwa to coś na granicy ecru (fuck, drugi raz w tym miesiącu użyłem tego określenia) i kawy z mlekiem.

W zapachu wyczułem tutaj dość fajna kawowość pochodzącą ze słodów. Z każdym kolejnym wdechem czujemy tutaj coraz więcej. Pojawia się również suszona śliwka. Jest również alkohol, lecz w przyjemnym charakterze. Porównałbym go do alkoholu w czekoladkach. Niestety w zapachu dość mocno wyczuwalne są nuty metaliczne, choć z każdym wąchnięciem są one zakrywane przez suszoną śliwkę i alkohol. To dobrze.

W smaku bardzo podoba mi się brak alkoholu. Mamy tutaj fajną gorzką kawę. W każdym łyku czujemy również ciemną czekoladę i lekko owocowe nuty. Tutaj również obecna jest drobna metaliczność, ale nie jest on nachalna, więc nie zawracamy sobie nią głowy. W pitych dotychczas porterach (fakt, nie piłem porterowych wypustów z najwyższej półki) drażniło mnie to, że piwo po dwudzistu minutach degustacji stawało się męczące. Z każdą minutą ogrzewania piwa, wyłaził z niego alkohol, czego w piwie nie trawię. Tutaj jest inaczej. Alkohol czuć wyłącznie w postaci rozgrzewania w przełyku, nie wykręca jęzora. Z dużą przyjemnością cieszyłem się tym piwem przez dobrą godzinę. Parametry piwa widać doskonale na fotce poniżej.

_DSC0731

 

avatar
Napisane przez

Majk