Kozel Cerny
Czechy Lager Piwa codzienne

Kozel Cerny

Jeszcze gdy na dworze nie pizgało, a poranki nie zaczynały się od depresyjnego skrobania szyb w samochodach, byłem sobie na grillu. Alkoholu, nie spożywałem, ktoś prowadzić musiał. I tak sobie obserwowałem ludzi, którzy krok po kroku, kolejka, po kolejce, piwo, po piwie wchodzili na wyższy stopień świadomości i towarzyskiej otwartości. Ot, taki grillowy standardzik.

Read More
Primator Stout
Czechy Piwa codzienne Stout

Primator Stout

Piwo wśród piwoszy oklepane, jak płotka w środku tarła. Piwo znane i lubiane. Tanie i dobre. Powtarzalne z warki na warkę. Każdego sympatyka, który pomyślał, że piszę o Perle Export muszę zawieść. Nie. Nie chodzi mi o piwo jasne, a wręcz przeciwnie. Chwalę tu od rana ciemnego Stouta. Stouta z czeskiego browaru w Nachodzie. Browaru, który cała Europa zna pod marką Primator.

Read More
Bakalar svetly lezak
Czechy Lager Piwa codzienne

Bakalar svetly lezak

W ramach mej piwnej czeskiej przygody raz na jakiś czas kupuje kilka piw od naszych południowych sąsiadów. Piwa te kupuję najczęściej jako swego rodzaju „dopychacze” paczek w sklepach internetowych z piwem. Bakalar Svetly Lezak trafił do mnie tą właśnie drogą.

Read More
Primator Weizenbier
Czechy Piwa codzienne Pszeniczne

Primator Weizenbier

Przed nami piwo znane każdemu przedstawicielowi homo sapiens, którego piwne wojaże sięgają choćby o krok dalej niż półka z Tyskim, czy Harnasiem. Nie musi być to wcale duży krok dalej. Wystarczy malutki. Taki kroczek przedszkolaka.  Dwa kroki w prawo lub lewo w hipermarkecie. W zasadzie na każdej półce z piwami importowanymi napotkać można na wypusty z czeskiego browaru Náchod. Jest ich zawsze kilka, ale dziś chciałem napisać Wam ciekawostkę. Okazuje się, że jedno z piw z tego browaru, dokładnie Primator Weizenbier zdobył w 2013 roku tytuł World’s Best Beer 2013. Oczywiście można umniejszać rangę tego konkursu, można wymyślać, że to nie jest prawdziwy konkurs. Że to, że tamto. Że komercja, że fuu, że pruut. Prawda jest jednak taka, że Primator zostawił w pokonanym polu kategorii Weizen piwa reprezentujące Czechy (to kij), ale i Europę, a jak wiemy umiejscowieni w Europie niemiaszki mają kilku mocnych przedstawicieli w stylu piw pszenicznych.

Read More
Bernard Niepasteryzowany
Czechy Lager Piwa codzienne

Bernard Niepasteryzowany

Opisuję to piwo tuż po Bydgoskim z Krajana. Robię to z premedytacją, by pokazać Wam, że da się w wielkim browarze warzyć smaczne piwo z charakterem. Takim piwem jest własnie tytułowy Bernard. W wersji niepasteryzowanej, co jest w mojej opinii sprawą lekko naciąganą, bo z tego co mi wiadomo, to piwo owszem, nie poddawane jest procesowi pasteryzacji (czyli ubijaniu wszystkiego co żywe w piwie przy użyciu wysokiej temperatury). Jednak, w browarze piwo to poddawane jest procesowi mikrofiltracji, czyli odfiltrowywania wszystkiego co żywe;) Wychodzi prawie na to samo, ale marketingowy efekt „Niepasteryzowane” jest? Jest. Widać, że u Czechów również jest moda na piwa niepasteryzowane.

Read More
Czeska Prazacka
Czechy Lager Piwa codzienne

Czeska Prazacka

Piwo zwane potocznie wielkim cycem dla ruskich z racji tego, że warzone jest w czeskim browarze w Rakovniku jako kontrakt dla rosyjskiej firmy SuperBeer. Ruscy to mają polot do nazw…
Gambrinus Original 10
Czechy Lager Piwa codzienne

Gambrinus Original 10

Byłem kiedyś w Pradze i radzę każdemu, kto się tam wybiera, by omijał z daleka most Karola i to wielkie zamczycho na górce. Omijajcie również wszelkiej maści „Taj Masaż”, chyba,…
Page 1 of 2