Mały Kurek Piwne Freaki Roggenbier

Gońcem na koniu zbijam wieżę królowej

Gońcem na koniu zbijam wieżę królowej

Browar Mały Kurek ma niesamowitą frajdę w zabawie językiem polskim. Jako miłośnik piwa wszelkiej maści nigdy nie zgodzę się na to by kurek był mały. Kurek ma być duży, by dużo z niego płynęło. A dodatkowo, kurek ma nie być kurczakiem, a kurkiem. Takie małe śmieszki z piwoszy mogą przyczynić się do zamieszek na duża skalę, więc lepiej uważać. Dodatkowo Szach i Mat? „Goniec, skoczek i hetman przypieczętują tym piwem zwycięstwo Małego Kurka na piwnej szachownicy” (cyt. ze strony browaru). What the fuck? Co to jest? Jakiś lot słowny, większy niż na szyszkach. Nie podoba nam się to, bo nie lubimy konkurencji 😉

Szach mat to piwo żytnie uwarzone wspólnie z Gariijem Kasparowem podczas comiesięcznej partyjki w browarze, choć Gariij za każdym pobytem mocno naciska, by jednak głównym trunkiem na stole był czysty spirytus. Po przelaniu do szkła piwo błyska do nas czerwonawymi odcieniami . Jest tu lekkie zmętnienie i wcale nie lekka piana. Piana jest wręcz z gatunku szachowej czołówki. Jest wysoka, jak król, trwała, jak wieża w narożniku i gęsta jak wstępne rozstawienie pionków na szachownicy.

Wąchając Szachamatę czujemy słodkie tropikalne owoce od amerykańskich chmieli, ale i lekką żytnią zbożowość. Pisząc uczciwie, nie jest to zapach bardzo intensywny, lecz to może być skutkiem tych gęstych zasiek z pionków, o których pisałem powyżej. Szybko przechodząc do kontrataku smakujemy Szachamatę i tutaj jest fajnie. Żyto nadaje piwu pełni i zapewnia bardzo dużą treściwość w ustach. Fajnie się to pije. W smaku mamy tu nuty karmelowe i żytnie. Owoce tropikalne uleciały, a całość okrasza dość mocna goryczka. Gdyby nie goryczka, to piwo mogłoby być lekko mdłe, tym bardziej, że wraz z owocami uleciał gdzieś gaz z piwa. Lecz może w tym jest metoda, bo piwo naprawdę smakuje ok. Nie piłem poprzedniego piwa od słownych żartownisiów, czyli Białej damy z parasolem, ale jak gdzieś trafię to spróbuję, bo szachowy Roggenbier trafił w me gusta.

_DSC0608

Browar: Mały Kurek

Styl: Roggenbier

Wysokość ekstraktu: 14

Zawartość alkoholu: 6,2%

IBU: 43

Barwa: Ciemny bursztyn z czerwonymi przebłyskami

Temperatura: Mocno chłodne

avatar
Napisane przez

Majk