Piaski Nevady

Alleluja, alleluja.
W dzisiejszym słowie na poniedziałek powiem Wam, me owieczki o piwie zwycięskim. O piwie pysznym. O piwie dobrym, bo naszym. Piwie wielkim, jak róg koziołka siedzącego w herbie Lublina. Piwie, które zmiotło w pył konkurencję zgarniając główną nagrodę tegorocznych Chmielaków w konkurencji obsadzonej nie byle jak. Obsadzonej choćby przez Podróżującego Kormorana, który wystawił zawodnika legendarnego. W dzisiejszym słowie na poniedziałek powiem Wam o Piaskach Nevady, czyli American India Pale Ale z puławskiego browaru Trzy Korony.

Tak, tak. To właśnie to piwo zostawiło w głębokim tyle uważaną przez wielu ikonę stylu AIPę z Kormorana. Z wielkim zacieszem na twarzy skrobnę o nim kilka zdań. Zaciesz na gębie wywołany jest prawdą. Prawdą o tym, że Piaski Nevady to piwo świetne. Krótki rzut oka po przelaniu do szkła i wniosek jest jeden. Ślicznie jak w brazylijskiej komedii romantycznej. Bursztynowej barwy trunek przykryty jest mega bujną, zbitą, białą pianą. Bąbelki co prawda po pewnym czasie zaczynają kopulować ze sobą łącząc się w coraz większe bąble, ale to nie jest problemem. Zanim piana wykopuluje się do małej warstewki, piwa nie ma już w szkle.

W zapachu mamy wszystko, co w takim piwie znaleźć się powinno. Mamy tutaj mnóstwo słodkich owoców tropikalnych. Mamy też aromaty żywiczne. Wszystko to bardzo intensywne i rześkie. W smaku jest jeszcze lepiej. Piwo jest bardzo pełne, „klei się” w ustach. Każdy łyk to kontynuacja tropikalnej rozpierduchy, tym razem dodatkowo dosłodzonej lekkim karmelem. Całe szczęście na straży (czytaj w kontrze;) stoi wyczuwalna, choć w mojej opinii zbyt lekka goryczka. Goryczka mogłaby być delikatnie mocniejsza, ale spokojnie, nie czepiajmy się. Piwo jest w odbiorze ogólnym dość słodkie, ale ja właśnie tego oczekuję od AIP’y. Pyszne. A Puławy blisko, przez co piwo mogę pić zawsze świeże.
Brawo Trzy Korony.

Browar:  Trzy Korony

Styl: American India Pale Ale

Wysokość ekstraktu: 15,5

Zawartość alkoholu: 7%

IBU:  Zdecydowanie obecna, mogłaby być troszkę wyższa celem kontry dla ogólnej słodkości piwa

Piana: Biała, wysoka, żywotna

Barwa: Bursztyn

Temperatura degustacji: Lekko schłodzone

avatar
Napisane przez

Majk