Browar Grupa docelowa Lager Piwa codzienne Styl piwa Zwierzyniec

Ordynackie. Leciuchne piwo z browaru Zwierzyniec.

Ordynackie. Leciuchne piwo z browaru Zwierzyniec.

Dziś o nowym piwie z browaru Zwierzyniec. Browar ostatnimi czasy przeszedł lekki lifting marki. Jednym z działań było wypuszczenie „Dzikiego Ale” oraz tytułowego „Ordynackiego”. Nazwa piwa jest to nawiązanie do pierwszej w Polsce ordynacji szlacheckiej((wiki tłumaczy o co chodzi)). Nazwa dumna, ale już samo piwo kojarzy mi się bardziej z leżeniem pod wierzbą w upalny letni dzień, niż z rozpustną szlachtą (proszę, by rodzina Zamoyskich nie wytaczała mi procesu o zniesławienie. Historia jest historią, szlachta waliła gaz do upadłego).

Piwo jest leciutkie w woltażu (3,9% alk) i tak samo leciutkie w odbiorze. Co prawda po jego otwarciu czujemy aromaty słodowe, lecz chmielu tutaj raczej nie wywąchamy (gdy się uwziąłem, że wywącham, to piwo ostrzegło mnie lekkim zapachem stęchłej piwnicy, bym się nie doszukiwał więcej niż się da). W smaku jest podobnie, czuć tutaj słodowość. W tle majaczy posmak ziarna. Piwo jest fajnie nasycone i w temperaturze w jakiej go spożywałem(8 st), mega pijalne. Dobre piwo, aby ciachnąć je pod sklepem będąc na wycieczce rowerowej w letnie upalny dzień. Orzeźwi i mętliku w głowie nie narobi 😉

Zapomniałbym. Piany po przelaniu do szkła w zasadzie nie uświadczyłem na dłużej niż kilkanaście sekund, choć tutaj pewnie temperatura spożywania też zrobiła swoje.

Swoją drogą browar w Zwierzyńcu ma fajną historię. Mamy tutaj dramatyczny pożar, niemieckie rządy, kary dla Perły za bezprawne zwolnienia, próbę ratowania browaru przed Perłą przez Perłę, po walkę wspomnianych wyżej Zamoyskich o odzyskanie wpływów w browarze. Jest na pewno burzliwie.

Dajcie znać w komentarzach, czy takich lekkich piw na rynku powinno być więcej?

_DSC0314

 

Browar: Zwierzyniec

Styl Piwa: Lager

Wysokość ekstraktu: ..

Zawartość alkoholu: 3,9%

IBU: .

Piana: Piany właściwie brak.

Barwa: Słomkowa, jasno złota. Przejrzyste

Temperatura: 8 st. C

Cena: 3,7 zł

avatar
Napisane przez

Majk

  • Rotor

    Piłem w Zwierzyńcu w pijalni przy samym browarze, lane z beczki – smak i zapach znakomite! delikatne, subtelne nuty zapachowe, pyszne. Piana średnio wysoka, przyjemna i nie znika do zera. Cena 5 zł za 1/2 litra. Na pytanie czy jest osiągalne w butelkach pani poinformowała mnie, że nie (koniec sierpnia 2015 r.).

  • Prosiak Kororowy

    Tak mi się też wydaje, że już nie do dostania w butelce 🙁