Artezan India Pale Ale Piwne Freaki

Co tam w radiu gra?

Co tam w radiu gra?

W dniu dzisiejszym przyjrzymy się dokładnie co ciekawego słychać w naszych rozgłośniach radiowych. A dzieje się tam naprawdę dużo. Przegląd zaczniemy od programu pierwszego polskiego radia. Jak mówią oficjalne statystyki dwanaście milionów słuchaczy umarło w tym roku z nudy, która wylewa się z głośników podczas słuchania tej rozgłośni. Nie chcemy dołączyć do tego grona, stąd idźmy dalej. Otwórzmy przy okazji przeglądu piwo, po którym spodziewam się bardzo wiele. Mera IPA z browaru Artezan.

Kręcąc gałką odpowiedzialną za częstotliwość natrafiamy na program trzeci polskiego radia. Tutaj jest już o wiele ciekawiej. Zza światów przygrywa nam duet Sojka – Turnau śpiewając coś o deszczu i ulicach. Kawał dobrej muzy. Jak chciałbym założyć oddział geriatrii, to podłączyłbym trójkę pod radio węzeł. „By umierało się lepiej” parafrazując klasyka. Po wlaniu do szkła Mera IPA prezentuje się naprawdę zacnie. Miły jasnozłoty kolor, delikatne zmętnienie. Piana sprawia wrażenie jakby jednak pozostała przy programie pierwszym i miała paść trupem w przeciągu minuty. Nic bardziej mylnego. Piana wygląda jak lekko upośledzona, ale wygląda tak w zasadzie od początku do końca degustacji. Pozostała gruba na ponad centymetr do ostatniego łyka piwa, więc w ostatecznym rozrachunku z małego minusa wychodzi spory plus.

No to jak plus, to jedźmy plusem w wyższe partie częstotliwości radiowych. Nieprzyjemny szum przerywa spokojny głos ojca prowadzącego. „Specjalnie dla Państwa otworzyliśmy konto w Banku Pocztowym. Od tej chwili darowizny możecie, drodzy słuchacze, zlecać również na Poczcie i macie pewność, że Ojciec Tadeusz zaksięguje wpłatę jeszcze tego samego dnia”. Wspaniały głos nie dodał, że na Poczcie to normalni ludzie nadają i odbierają listy i paczki zamiast blokować okienko godzinami. Szkoda. Ten sam miły głos wspomniał coś o szkoleniu na temat „Jak skutecznie bronić się przed brzozami”, ale że reklam w radiu nie lubię, to postanowiłem powąchać w tym czasie piwo. W zapachu wyczujemy mega słodkie owoce tropikalne idące w parze z żywicą i słodem. Zapach naprawdę przyjemny, lecz w moim odczuciu zbyt delikatny. Stonowany głos w radiu stawał się natarczywy mówiąc coś o nowym koncie w Banku Spółdzielczym, więc lećmy dalej.

Kolejnym radiem, na które natknąłem się w naszym przeglądzie częstotliwości jest VOX FM. I wbrew nazwie nie usłyszymy tutaj ani piosenki o bananach, ani życzeń szczęścia na drogę. Usłyszymy za to tony muzyki, której w Polsce nikt nie słucha, a jednocześnie jej twórcy sprzedają najwięcej płyt. Witamy w świecie disco. W wydaniu zarówno tym polskim, czyli polnym, jak i zagranicznym, czyli densowym. Podrygująca pod stołem noga nie pomaga mi w spokojnej degustacji bohatera dzisiejszego wpisu. Mera IPA jest piwem bardzo ułożonym. Gładkim w odbiorze. Czuć tutaj słodową podstawę, a delikatne owoce tropikalne stanowią tylko fajne dopełnienie słodowej gładkości piwa. Goryczka również jest raczej nienachalną kontrą dla słodowo słodkiego smaku piwa. Co w połączeniu z idealnym nasyceniem powoduje, że piwa może nie starczyć nam do końca przeglądu.

A przegląd doprowadził nas do stacji, na której z chęcią puścimy potencjometr częstotliwości i zatrzymamy się na dłużej. Radio złote przeboje na wejściu uraczyło mnie hitem ogolonej na zapałkę Pani, której piosenka do dziś śni się po nocach wszystkim uczestnikom mam talentów, czy innych telewizyjnych wymysłów. Po „nothing compares” z głośników usłyszałem Krzyśka Krawczyka i wiedziałem, że więcej szukać nie trzeba. Krzych jest zawsze na propsie i trzyma stały poziom. Jedynym wymogiem przed publicznym występem Pana Krzysztofa jest brak w odległości mniejszej niż 2 kilometry jakiegokolwiek wykrywacza metali. Pan Krzysztof bowiem zaczyna balansować na niebezpiecznej granicy, gdzie ponad 50% jego ciała stanowią metalowe płytki. Wielki szacun dla człowieka.

Jak widzicie, Mera IPA jest piwem idealnym do słuchania fajnej muzyki. Jest to piwo najwyższej klasy. Piwo ułożone, chmiel dodany tu został z głową, a gładkość odbioru tego piwa powoduje, że bez problemów mógłbym zamknąć się w pokoju na tydzień czasu. Potrzebowałbym tylko kraty tego piwa o radioodbiornika ustawionego na „złote przeboje”.

_DSC0700-2

 

Browar: Artezan

Styl: IPA

Wysokość ekstraktu: 15

Zawartość alkoholu: 6,5%

IBU: 

Barwa: Jasne złoto. Opalizujące

Temperatura: Mocno schłodzone

 

avatar
Napisane przez

Majk