Lager Lwówek Piwa codzienne

Lwówek wiedeński

Lwówek wiedeński

Nie samym craftem człowiek żyje. Dziś kilka słów o Wiedniu, czyli ulubionym mieście Janka Trzeciego Sobieskiego. W sumie, to nie o Wiedniu samym w sobie, a o piwie w stylu, który z Wiednia się wywodzi. W sumie, to nie styl wywodzi się z Wiednia, a słód stanowiący lwią część zasypu tego piwa. W sumie to zakręciłem ten wstęp tak, że może przejdę już do rzeczy.

Wiedeński lager to piwo warzone w Lwówku Śląskim i jest jednym ze sztandarowych produktów grupy BRJ, czyli piwnej potęgi stworzonej przez Marka Jakubiaka. Przelane do szkła prezentuje się naprawdę zachęcająco. Bursztynowo miedziane piwo, pokrywa wysoka, dość gęsta i trwała czapa białej piany. Całość wygląda jak z reklamy i nie da rady patrzeć na to zbyt długo bez skosztowania pierwszego łyka. Każdy człowiek o silnym charakterze musi przed łykiem dać sobie jeszcze minutę na wąchanie piwa. Jak widzicie w ten oto zgrabny sposób załatwiłem dwie rzeczy. Wykuwaniem siły charakteru zasłoniłem zboczenie jakim jest wąchanie piwa, a drugą załatwioną sprawą jest faktyczne powąchanie Lwówka. Słodowy, lekko melanoidowy zapach miesza się ze szczypta owocowości. Piwo nie jest na szczęście karmelowe, owocowa kwaskowość powoduje, że zapach nie jest w żaden sposób nudny, czy mdły. Zapach kojarzy mi się ze świeżą grzanką delikatnie muśniętą dżemem porzeczkowym. Wiem. Poniosło mnie w tym wykuwaniu charakteru. Idźmy więc do pierwszego łyka.

Piwo jest dość wytrawne, lecz głównym składnikiem smaku są słodowe klimaty tostów, czy skórki od chleba. W tle majaczą jakby delikatne kwaskowe owoce, lecz nie wiem, czy sobie czegoś nie wmówiłem. Piwo posiada całkiem dobrze wyczuwalną goryczkę, lekko kwaskową. Goryczka pozostaje w ustach na dłużej, czyli do kolejnego łyka. Ciach ciach od łyka, do łyka i jest po piwie.

Lwówka wiedeńskiego warto wypić. Choćby dla poznania stylu troszkę innego niż tradycyjne lagery.

Browar:  Lwówek (BRJ)

Styl: Lager wiedeński

Wysokość ekstraktu:  13

Zawartość alkoholu: 5,5%

IBU:  Wyczuwalna, kwaskowa goryczka

Piana: Wysoka. Biała, gęsta, trwała

Barwa: Bursztyn z miedzianymi, czerwonymi przebłyskami. Klarowne

avatar
Napisane przez

Majk