India Pale Ale Piwne Freaki Wielka Brytania

Great Heck Citra

Great Heck Citra

Nabyłem to piwo w ramach akcji „pijemy z Almą”, w almowskiej gazetce nazwanej „Tydzień angielski”. Piwo zbiera niezłe noty na Ratebeerze, więc czemu by nie spróbować. Śliczna, mała buteleczka oklejona jeszcze ładniejszą etykietką. Cała gama piw z browaru Great Heck posiada bardzo ładne etykiety. Wziąłem wszystkie, jakie były, bo jestem typowym piwnym leszczem (a może chomikiem?).

Piwo przelane do szkła nie powala wyglądem. Piana syczy jak w oranżadzie i po chwili opada do małej warstewki. Piwo jest idealnie złote, klarowne, z lekką tylko opalizacją. Spoko. Powąchajmy. Taki maluch, a tak potężnie pachnie. To pierwsze co wpadło mi do głowy po wsadzeniu nosa w szkło. Oczywiście, z tym potężnie to nie było tak, że urwało mi nos przy samej dupie. Trzeba brać poprawkę, że piwo jest importowane, a aromat chmielu traci z czasem na intensywności. Ale zapach wydobywający się z butelki (ze szkła troszkę mniej) jest na prawdę intensywny, a co najważniejsze przyjemny. Owoce cytrusowe w pełni. Piwo jest wręcz lekko kwaskowate w aromacie. Gdzieś w tle mamy delikatne kwiaty, lecz to właśnie cytrusy grają tu pierwsze skrzypce.

Nawąchany sięgnąłem po pierwszy łyk. Nigdzie nie doszukałem się informacji o ekstrakcie, lecz piwo jest bardzo wytrawne. Mega wytrawne. Smak jest zdominowany przez cytrusy, piwo jest bardzo rześkie, lecz przy każdym łyko odnoszę wrażenie, że czegoś tutaj brakuje. Smak jest płaski. Niby czuć tutaj jakieś ciasteczkowe, słodowe klimaty, lecz słabo współpracują one z chmielową stroną piwa. Goryczka wyczuwalna, również cytrusowa. Nie jest to smakowy szczyt szczytów, tym bardziej, że piwo chmielone Citrą, czyli pierwszą liga amerykańskich chmieli.

Ale spoko. Nie narzekajmy. Rześkie, leciutkie i wytrawne piwko. Na kilka łyków. Na ziemię nie rzuci, ale i nie odrzuci. Pewnie wielu już i tak je piło. Jeśli się zastanawiacie nad zakupem dla samego smaku, nie kupujcie. Jeśli traktujecie picie piwa również jako swego rodzaju kolekcjonerstwo, kupcie.

Great Heck Brewing (Anglia)

avatar
Napisane przez

Majk