Gose Piwne Freaki Piwoteka

Zacny Zalcman

Zacny Zalcman

U lala. Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział mi, że wypiję takie piwo, to pomyślałbym, że odleciał, styki mu się przegrzały, albo robi sobie ze mnie jaja. Piwny odlot, jawny gwałt kubków smakowych. Świetne przeżycie. No ale od początku.

Gose. To taki rodzaj piwa warzonego na słodzie pszenicznym, a doprawianego sola i kolendrą. Chmielu jest tutaj szczypta, dla uzyskania delikatnej, prawie nie wyczuwalnej goryczki. Nie wnikając w szczegóły o pochodzeniu, rzece Gose, Lipsku, kopalni soli w Wieliczce, populacji łabędzi w Europie, przejdźmy do rzeczy, bo warto.

Piwko po przelaniu do szkła wygląda bardzo smakowicie. Słomkowy, mocno zmętniony trunek pokryty jest drobną warstewką białej, gęstej pianki. Już sam wygląd kojarzy mi się z czymś mocno rześkim. Zachęca do jak najszybszego skosztowania.  Przed jak najszybszym skosztowaniem, szybki węch. Już wiadomo, że będzie dobrze. W zapachu mamy nuty pszeniczne i kolendrę. W tle majaczą owoce. Majaczy też coś, czego nie umiałem nazwać. Mineralność? Odpowiedzią na węchowe majaczenia jest pierwszy łyk.

Tak pachnie sól !! W smaku mamy jej też całkiem sporo. Ale w przyjemnej postaci. Jeśli myślicie, że piwo smakuje jak pacha kolegi lizana w tramwaju, to jesteście w błędzie. Delikatna kolendra, i słodowy charakter są niejako doprawione solą. Doprawiona szlachetnie, a sól zastępuję w Zacnym Zalcmanie goryczkę, będącą kontrą dla pszenicy i kolendry. Całość to smakowa, orzeźwiająca bomba. Pod koniec język zaczyna już szczypać od bąbelków i soli, ale wcale nie żałuję, że Zalcmana wypiłem. Domyślam się, że nie każdemu piwo to posmakuje, ale emocje wzbudza na pewno. Nie da się przejść koło tego piwa obojętnie, a przecież o to w Crafcie chodzi. Warto wypić Zacnego Zalcmana.

2015-08-16 09-32Sample-001822

Browar:  Piwoteka

Styl: Gose

Wysokość ekstraktu: 12

Zawartość alkoholu: 4,5%

IBU:  Zamiast goryczki mamy słony posmaczek

Piana: Biała, Drobna, trwała.

Barwa: Słomka. Nieprzejrzyste.

Temperatura degustacji: Bardzo mocno schłodzone

avatar
Napisane przez

Majk