Pale Ale Perun Piwne Freaki

Perun Dziedzictwo – Marynka

Perun Dziedzictwo – Marynka

Bardzo ucieszyła mnie seria piw z browaru Perun. W serii Dziedzictwo browar przedstawi klasyczne, polskie odmiany chmielu. Piwa to single hopy. Chmielone sa na aromat i goryczkę zawsze jedną odmianą chmielu. Dziś padło na Marynkę. Miłą dziewczynę z sąsiedztwa. W Polsce, na wielką skalę uprawia się miłe dziewczyny z sąsiedztwa, ale i chmiel, bo chcąc nie chcąc o chmielu dziś tu mowa w kontekście Marynki.

Byłem mocno zdziwiony, gdy po otwarciu butli w nos buchnął mi aromat cytrusów. Buchnął, to oczywiście słowo mocno na wyrost. Skromnie rozszedł się wokół szyjki butelki. No, ale umówmy się. Nie spodziewałem się tego i już na wstępie piwo zaskoczyło mnie miło. Po pewnym czasie cytrusy przykryte zostają aromatem ziół, łąki i trawy, ale aromat jest rześki i miły właściwie przez całą degustację.

Piwo prezentuje się poprawnie. Jest złote, lekko zmętnione, a okrywa je zgrabna, zbita piana, która co prawda znika dość szybko, ale klejąc przy tym szkło i wszystko co stanie jej na drodze. Ale nie o prezencji dziś tu mowa, bo byłem mega ciekaw co z tytułowej Marynki można wydusić. Tym co pomyśleli o pryszczach, przypomnę, że o piwie dziś piszemy i jak się okazało „jak się piwowar postara, to po Marynce opadnie Ci wara”. Tym bardzo czerstwym żarcikiem chcę Wam przekazać, że w smaku jest dobrze. Oczywiście, piwo to nie sponiewiera Was sensorycznie. Jak wypijecie siedem, to sponiewiera Was fizycznie, ale nie o tym jest ten blog.

Słodowa podstawa piwa zostaje ciekawie przełamana ziołowo trawiastą goryczką. Bardzo bałem się, że solidne nachmielenie piwa Marynką może dać bardzo „tępy” i zalegający efekt. Bałem się tak, że zapobiegawczo nie chodziłem do roboty przez tydzień. Okazało się, że nie potrzebnie, bo w tym piwie, gdzieś w tle można doszukiwać się nawet cytrusowej rześkości. Spożyłem „Marynkę” ze sporą przyjemnością. Jak się okazuje, nasze, rodzime, też może dawać rade. Brawo.

Browar: Perun

Styl: Single Hop Pale Ale

Wysokość ekstraktu: 13 blg

Zawartość alkoholu: 5,6 %

IBU: Fajna, ziołowo trawiasta goryczka. 

Piana: Biała, gęsta. Żyje krótko. Fajnie zdobi szkło.

Barwa: Złoto.

 

avatar
Napisane przez

Majk