Piwne Freaki Rye India Pale Ale

Deer Bear Deer Beard

Deer Bear Deer Beard

Tak tak. To nie literówki pijanego blogera. To co nawypisywałem w tytule jest sklejką nazwy piwa i browaru. Odwrotnie w zasadzie. Nie wiem, kto to wymyślił, ale mam wrażenie, że mamy konkurencję w wymyślaniu dziwnych rzeczy związanych z piwem. Jeleń i niedźwiedź. To browar. Broda jelenia. To piwo. Świetna furtka dla nazwy kolejnego piwa. Dear Beer. Z ekipą z Torunia, to my się tu na Szyszkach chyba dogadamy 🙂 🙂

Broda jelenia jest piwem, które piłem już dwukrotnie. Z kranu, na Lubelskich Targach oraz z butli. Jakiś czas później. Żytnia IPA. Z dodatkiem sosny. Czego chcieć więcej. Bursztynowe, zmętnione piwo o grubej, zbitej jak wata, nie, nie. Jak wacik, czapie piany. Świetnie to wygląda. Piszę o piwie z butelki, bo z wersją laną latałem po Targach jak poparzony i nie ogarnąłem jak to wyglądało.

Za to aromat i smak opiszę Wam z wersji lanej, bo mam wrażenie, że było intensywniej niż z butelki. Dla odfajkowania napiszę, że w piwie czuć cytrusy. Ale nie o cytrusy my tu walczyli, a o sosnę. Sosną rzeczywiście czuć, ale szczerze. Gdybym nie wiedział, że sosna jest dodatkiem to pomyślałbym, że to chmiel Simcoe robi zamieszanie. Wiedziałem, że sosna to sosna, więc tego się trzymajmy. Nie ma co się czepiać. Sosna w aromacie jest. Jest też żywica.

A co z sosną w smaku? Z troski o Wasze strzaskane nerwy, nie będę trzymał Was w niepewności. Napiszę na wejściu. Sosny w smaku, nie stwierdzono. Nie znaczy to jednak, że piwo nie jest fajne. Właśnie, że fajne jest. Żyto w zasypie robi robotę, przez co piwo jest aksamitne, oleiste, gęste i bardzo przyjemne w odbiorze. W smaku jest lekko za słodko, napisałbym żywicznie. Cale szczęście na straży stoi cytrusowo żywiczna goryczka przez co piwo nie jest w żaden sposób zamulające.  Wysycenie na średnim poziomie, nie przeszkadza, ale jest wystarczające, by również brać udział w odmulaniu wysokiej słodkości piwa. Co tu pisać. Dobry, mocny debiut kolejnego browaru. Zdrówko.

Ps. Nie wnikam w sprawę browaru Anderson Valley. Umyślnie.

Browar: Deer Bear

Styl: Rye IPA

Wysokość ekstraktu: 15

Zawartość alkoholu: 6,5 %

IBU: Cytrusowo żywiczna goryczka. Dość wyraźna

Piana: Bardzo gęsta.  Biała. Trwała.

Barwa: Bursztyn

avatar
Napisane przez

Majk