Ciechan pszeniczny

No i to jest to. Ostatnio chodzi za mną pszenica. Mam w robocie koleżankę, która „w letnie weekendy dorabia w TGR”, czyli w Tatusiowym Gospodarstwie Rolnym. Spoko fucha, rodzice nie zamęczą córci, kasa się zgadza, taki układ nie ma minusów. Ja mam z niej ten dodatkowy pożytek, że zawsze po wypadzie na wieś podrzuci do roboty , a to malinek, a to mleczka od krowy. No miód dziewczyna, choć szans u niej nie mam żadnych, zaobrączkowany jestem, co w jej oczach powoduje spadek przydatności chłopa o -98% ogólnej oceny postaci. Dzisiejszy bohater skojarzył mi się z mą „wiejską koleżanką”, gdyż jest tak jak ona „wiejski”, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Bez zawiłych gierek, motania. Prosto z mostu, na temat i w punkt. Cenię te cechy u ludzi i u kumpeli z roboty również (choć klasyk mawia: „w pokoju mam cztery osoby i dwie kobiety”). Cenię je również czasem w piwie. Piszę „czasem”, bo jednak od piw ciemnych wymagam trochę zawiłości, zdradliwości i niepokorności.

Właśnie w pszenicznych piwach moim zdaniem powinno być prosto. Orzeźwiająco i lekko!! Lekko bananowo, lecz nie za bardzo. Lekko kwaskowo, lecz również z umiarem. Dokładnie tyle co potrzeba.  To tak jak z ubiciem kury na wiejski rosół. Mieszczuch ubił by dwie, bo jedną się zamrozi. Babcia na wsi ubije tylko jedną, bo tak potrzebuje w danej chwili. Tak samo powinno być z niedrogim piwem pszenicznym. Potrzebuję orzeźwiającego, lekkiego piwa? Kupuję Pszeniczne z Ciechana. Piwo to nie nie kombinuje z aromatem i smakiem. Gdy piana już opadnie (choć jest skubana tak obfita, że czekałem długo) bierzemy pierwszego łyka i od razu na ustach pojawia nam się banan spowodowany smakiem banana, mokrego chleba z lekką kwaskowością.

Piwo jest idealnie nasycone, smakuje rewelacyjnie jak na tę półkę cenową. Schłodzone jest idealnym napojem na upalne dni. Jeśli jedynym „pszeniczniakiem” jakie piliście do tej pory był biały Żywiec to polecam sięgnąć po to piwo. To może być początek dłuższej przygody z tym stylem piwnym. W Polsce jeszcze dość nieznanym, a do tego psutym przez piwa koncernowe (choć Ciechan też takowym jest).

_DSC0322

 

Browar: Ciechan

Styl piwa: Pszeniczne

Wysokość ekstraktu: 12,1

Zawartość alkoholu: 4,8%

Barwa: Słomkowa, zbożowa, jasna. Piwo jest mało klarowne.

Piana: Bardzo obfita, choć nie gęsta

Temperatura: 11 st. C.

Cena:  3,95 PLN

avatar
Napisane przez

Majk