Bojanowo Lager Piwa codzienne

Bojan Toporek

Bojan Toporek

Piwo o kilku obliczach. Piwo dedykowane strażakom. Piwo, które przez długi okres było moim piwem grillowym. Piwo, które na które wielu beergeków patrzy z pogardą. Pogarda dla tego piwa, jest moim zdaniem niesłuszna. Jest to jedno z tych piw, które chcąc nie chcąc pokazują ludziom, że jasne piwo może smakować. Że piwo, które ma na etykiecie napis „lager” może smakować inaczej, lepiej. Nie kosztuje przy tym dychacza i jest dostępne w większości osiedlowych sklepików. My, jako geecy pić go wcale nie musimy, górna fermentacja wyżarła nam mózgi za bardzo, by popijać Toporki, ale obiektywnie. Jest to piwo ponadprzeciętne w porównaniu do 90% naszego rynku piw masowych.

Już wygląd pokazuje, że piwo będzie różniło się od tych, pitych i znanych na co dzień (nie geekom, przyp. red). Jest bursztynowe, ale co ważniejsze, ładnie mętne, co wygląda naturalnie i apetycznie. Piana jest ładna, gęsta, wysoka i zbita. Opada powoli zdobiąc szkło.
Kolejną różnicą jest zapach. Wiadomo, beergeeka nie powali na kolana, ale patrząc na to obiektywnie, to piwo pachnie. Pachnie chmielem i to w fajny, cytrusowy sposób. To zasługa nowofalowego chmielu Cascade.

W smaku jest troszkę gorzej. Piwo jest lekko mdłe. W dalszym ciągu czuć tutaj chmiel, czuć cytrusy, ale wysoki ekstrakt powoduje, że piwo nie jest rześkie. Jest jak dla mnie jest zbyt pełne. Goryczka, która powinna to jakoś kontrować, jest jakaś taka, hmm.. ciężka. Zalega w niezbyt przyjemny sposób.

Wkurza mnie w tym piwie fakt, że poszczególne warki odbiegają od siebie jakościowo, co nie powinno mieć miejsca w piwie produkowanym seryjnie, w jednym i tym samym browarze. W przypadku Bojana Toporka niestety się to zdarza i trafiając na „słabszą” warkę może nas odrzucić, choćby natrętnym alkoholem lub całkowitym przytłoczeniem wspomnianych cytrusów przez aromat i smak słodu. Jednak, gdy trafimy na warkę „poprawną”, to sprawa ma się inaczej. Piwo fajnie pachnie i smakuje, a wysoka pełnia i dość pokaźna goryczka wyróżnia go w segmencie piw kosztujących okolice czterech złotych.

Browar: Bojanowo

Styl: Lager

Wysokość ekstraktu: 14

Zawartość alkoholu: 6%

IBU: goryczka zaznaczona. Trochę męcząca.

Piana: Biała, wysoka, gęsta

Barwa: Bursztyn, lekko, naturalnie zmętnione

avatar
Napisane przez

Majk