AleBrowar American Pale Ale Pinta Piwne Freaki Piwoteka

Pieprzne urodziny Bday 3.1

Pieprzne urodziny Bday 3.1

Tradycją polskiego światka piw rzemieślniczych jest coroczne wspólne warzenie piwa przez AleBrowar, Pintę i Piwotekę. W roku pańskim 2015 było nie inaczej, lecz troszkę inaczej. Inaczej, bo piwo zamiast Bday 3.0 oznaczające 3 urodziny nazywa się 3.1. Sprawa jest prosta jak zaparzenie herbaty. Pierwszej warce piwa bday 3.0 obsunęła się macica, przez co wylądowała w zlewie. Brawo dla wszystkich warzących to piwo ekip, gdyż: a) nie patrząc na koszty nie puścili w kraj bubla, b) dzięki temu mogło powstać piwo w obecnej postaci, czyli piwo nietuzinkowe. Brawo.

Piwo na trzecie urodziny miało zaskoczyć Beergeeków potrójnie. Aby to się udało trzeba było zrobić coś nietuzinkowego. W grę wchodziło umieszczenie w każdej butelce jednego odnóża azjatyckiej ośmiornicy, ale Ziemek z Pinty ma uczulenie na sól morską, więc sprawa ugrzęzła w martwym punkcie. Ekipy zdecydowały się więc na podróż do egzotycznego Maroko, celem sprowadzenia do Polski oryginalnego pieprzu i kardamonu. Niestety czeski pilot czarterowego odrzutowca, którym chłopaki wracali do Polski połapał się w procederze przemytu dziesiątek kilogramów przypraw. Zrobiła się z tego większa afera, ale dzięki jaśnie urzędującemu wójtowi Sosnowca udało się wyciągnąć chłopaków z tarapatów. Wójt Sosnowca ma na drugie imię Spoko. Janusz Spoko Kikke. Na cześć bohaterskiego wójta, a także ojczyzny przypraw użytych w piwie piwo nazywa się Spoko Marocco.

Piwo to z założenia lekkie Pale Ale, w którym główną role mają grac wyżej wymienione przyprawy. I grają. Jaśniutkie piwo, o delikatnej i raczej krótkotrwałej pianie ma zdecydowanie charakter sesyjny. Lekki. Zarówno w zapachu, jak i smaku chmiele służą wyłącznie delikatnej kontrze dla głównych bohaterów, czyli pieprzu i kardamonu. Obie przyprawy są doskonale wyczuwalne zarówno w aromacie jak i smaku, ale co bardzo mi się podoba, nie są nachalne. Są subtelne, wyważone, nie dominują całkowicie smaku. Tak powinno się doprawiać piwa. Nad całością czuwa lekka goryczka, która jeszcze bardziej podnosi całkowitą, i tak bardzo wysoką ocenę piwa. Piwo bardzo oryginalne. Zapamiętam je na długo, a o to w urodzinach powinno chodzić.

piwo-blog-247 665

avatar
Napisane przez

Majk