Paulanerska pszenica dla każdego

Dziś wpis zawierający dwa piwa. Oba to piwa pszeniczne. Oba pod szyldem jakże znanej marki Paulaner. Pierwszym piwem będzie Paulaner Hefe-WeissBier czyli typowe piwo pszeniczne jasne. Dodatkowo wpis powstał w robocie i całkiem na trzeźwo, a że na trzeźwo jestem sztywniakiem, to dziś będzie rzeczowo.

_DSC0347

Kilka lat temu przechodząc między półkami w hipermarkecie patrzyłem na to piwo jak na importowanego dziwoląga, a niemieckie zwroty na nim przyprawiały mnie o ciarki. Jedyne co mnie pocieszało, to obrazek, na którym widać, że na niemieckich wsiach piją to piwo i żyją. Baa nawet się po nim uśmiechają 😉 Teraz mam już trzy dyszki na karku, dorosłem i wynalazków się nie boję. Piwo ma fajną bursztynową barwę. Jest nieprzejrzyste i świetnie się pieni. W szkle wygląda na prawdę fajne. Dla piwnego amatora zaskakującym może być zapach, który wydobywa się z butelki i szkła. Lekko bananowy i kwaskowy, przełamany nutką goźdźikową. Coś, czego w Pilsach i Lagerach nie uświadczymy.  W smaku jest mniej intensywnie, a dodatkowo bardziej kwaskowo. Smak również godny polecenia, zwłaszcza, gdy naszego Paulanera schłodzimy do około 10 stopni. Zdecydowanie polecam Wam spróbować tego piwa. Oczywiście może Wam nie podejść, bo piwa pszeniczne są specyficzne, lecz każdy szanujący się amator piwa spróbować go powinien.

Jak już próbować Paulanera, to proponuję spróbować od razu obu ogólnodostępnych u nas piw. Drugim, mniej popularnym lecz również dobrym piwem jest Paulaner Hefe-WeissBier DUNKEL czyli ciemniejszy brat.

_DSC0349

Piwo w mojej ocenie mniej aromatyczne, posiadające słabszą pianę i smakujące bardziej słodkawo i alkoholowo od brata. W moim odczuciu przy degustacji obu tych piw jednego wieczora to jasny Paulener robi dużo większe wrażenie. Ale ja się nie znam. Brody nie mam 😉 Oczywiście zachęcam do spróbowania tego piwa w ramach poszerzania horyzontów, lecz nie liczyłbym na zbyt wiele. Jeśli chcecie spróbować dobrego ciemnego piwa pszenicznego to zachęcam od razu do spróbowania Piwoteki Królewskiej z polskiego browaru Jan Olbracht.

avatar
Napisane przez

Majk

  • Paulaner Dunkel jak dla mnie to jedno z lepszych ciemnych pszenicznych piw. I akurat piwo to kojarzy mi się świetnie bo z początkami gdy zaczynałem próbować nowych trunków, głównie importowanych. W tamtym czasie jeszcze było w butelkach 0,5 i zaimportowane prosto z Monachium. Też je testowałem i opisywałem jakiś czas temu!
    Pozdrawiam

    • Kororowy Gąsior

      mi osobiście podeszło mniej niż jaśniejszy brat 🙂