Newsy listopad 2015

30.11.2015

Browar Artezan wraz zAleBrowar uwarzyli wspólnie Imperial IPA. Piwo z dodatkiem kokosa!!! Wiadomo tylko, że piwo będzie miało premierę na początku przyszłego roku. Więcej nie wiadomo nic. Cisza w eterze.


Browar Revolta z nowym piwem. Piwa można było napić się w już w ostatni weekend, w Lublinie na Targach Piw Rzemieślniczych. „Earl Grey AIPA”. Wróbelki na Targach ćwierkały, że piwo jest pyszne. Piwko dostępne w beczkach i butelkach.


Pinta miesiąca. W grudniu będzie to bezglutenowa IPA. „Gluten TAG Free”. Ekstrakt 14, alkohol 5,7. Premiera w ostatni weekend przed Świętami.

glute


Nowe piwo z Browaru Profesja. „Przekupka” to Imperialny Witbier. 15,5 Blg, 6,1 alk, 52 IBU. Piwo uwarzone w kooperacji z multitapem Targowa.

prof


Pamiętacie piwo „Polka” z Browaru Wąsosz? Jeden z lepszych pilsów za 3 zeta, jaki dostępny był na sklepowych półkach. W Wąsoszu doszło do  zmian. Nazwa „Polka” poszła w świat wraz z jednym z właścicieli. Receptura została w browarze, tylko nazwa troszkę inna. „Marynki Pils”, bo o niej mowa. Przy okazji zmiany nazwy w kotle znalazło się podobno jeszcze więcej chmielu. Brawo.

marynka-pils-dawniej-polka


AleBrowar zrobił robotę. Wraz z włoskim browarem BrewFist chłopaki uwarzyli Portera bałtyckiego. Skarb narodu. Czarne złoto. 24 Plato. Piwo z dodatkiem śliwki. Na tę chwilę tylko w beczkach.

alebro


Kilka przecznic poniżej pisałem, że Browar Dukla i Browar BroKreacja kombinują coś wspólnie z nowym piwem. I wykombinowali. Whisky Rye Double Brown Porter. 16 Blg, 6% alk i 60 IBU.  Warto dodać, że kooperacja nie dotyczyła tylko piwa. Poniższa etykieta to współpraca dwóch grafików na co dzień tworzących etykiety dla wspomnianych browarów. Nazwy piwa jeszcze brak. Na fanpejdżach browarów trwa zabawa w jej wymyślanie. Moja propozycja to „Leszek Miller zapuścił brodę i poszedł do uczciwej pracy”.

dukl


Chłopaki z Browaru Birbant ostro pogrywają. Ich najnowsze piwo zwie się P.I.S  & Love. Imperialny Stout, a w zasypie słód wędzony torfem. Aby tylko CBŚ nie wjechało nikomu na chatę o 6 rano za tę nazwę. Premiera 5 grudnia w Jabeerwocky.

pis

Dobre wieści z Pracowni Piwa. Nowa warka „Hoppy New Year”. American India Pale Ale 16,6 Blg, 7,3% alk, 85 IBU.

hoppy

Drugim piwem jest również znana i lubiana Black IPA. Tym razem „Franca” została jeszcze bardziej nachmielona. Oba piwa ruszą w Polskę w przyszłym tygodniu. Dostępne w beczkach i butelkach.

franca


Wielu nie wierzyło. Po ogłoszeniu piwa, które zostało Grand Championem 2015, wielu też kpiło. Belgian-Style Sour Ale. Czy Cieszyn podoła? W końcu utrze mu się nosa… hahaha…. Cieszyn podołał. Przed nami „Red Roeselare Ale”. Już na początku grudnia w dobrych sklepach z piwem.

cieszyn

27.11.2015

Browar Trzech Kumpli warzy piwo wraz z ikoną polskiego piwowarstwa, czyli Andrzejem Millerem. Piwo chmielone Mosaiciem oraz… UWAGA polską odmianą chmielu Cascade wprost od PolishHops. Brawo panowie. Wszyscy piwowarzy domowi w Polsce znają pierwotną recepturę tego piwa. Podobno teraz będzie jeszcze pyszniej.


Nowe piwo od Warsztat Piwowarski. „Noc na Tarnogaju” do piwo w stylu Stout chmielone Marynką. 12 Blg, 5% alkoholu. Czy wszyscy lubelscy piwosze przeczytali „noc na Tumidaju”, czy to tylko u mnie tak wyszło? 😉

noc

26.11.2015

Browar Bednary uwarzył piwo świąteczne. „Ale Ciacho”. 16,5 Blg. Do piwa dodano płatki śniegu 😉

bedn


Browar Solipiwko nie zawiódł mnie do tej pory żadnym piwem. Tym bardziej cieszy wieść, którą Wam niosę. Otóż Wojtek Solipiwko wział na warsztat styl Imperial India Pale Ale. Piwo będzie nosiło nazwę „Bruce” i oby świetnie kopało nos i kubki smakowe.

bruce


Piwne Podziemie oraz Jabeerwocky w reprezentacji Marcina Chmielarza i Rafała Kowalczyka spotkali się na wspólnym warzeniu. Powstał z tego mega pijalny, lekki, ale i zaskakujący trunek. Czekamy na szczegóły.

piwne


Warto wspomnieć, że Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych to oczywiście nie tylko mnóstwo piwa. Targi to również możliwość spotkania wielu fajnych ludzi. Wśród stoisk znaleźć będzie jedno wyróżniające się. Będzie to stoisko lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Na stoisku tym, prócz spotkania sympatycznych, chętnych do pomocy i porady członków stowarzyszenia, będzie można NAPIĆ SIĘ PIW DOMOWEJ PRODUCKJI.  Potwierdzone są piwa w stylach: Belgian Pale Ale,  American Pumpkin Ale, American Stout, Saison, Pepper Stout i polski szampan, czyli piwo Grodziskie. Co równie ważne, na stoisku pojawią się twórcy tych piw. Będzie można dowiedzieć się od nich wszystkiego o piwach i piwowarstwie domowym. Podczas trwania targów przewidziane są również wykłady na temat piwowarstwa domowego. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ. Mało? Pomiędzy wykładami przewidziane są degustacje piw. Koledzy z PSPD opowiedzą jak degustować piwa i przedstawią pokrótce poszczególne, degustowane style piwne. Liczymy na duży zastrzyk wiedzy.

Po wykładach, od godziny 19, w sobotę to ekipa naszego bloga (w sensie Misio i Majk) przejmie salę wykładową. Weźmiemy na spytki przedstawicieli kilku browarów. O życiu, kobietach, a jak starczy czasu, to i o piwie pogadamy z przedstawicielami: Browaru Zamkowego w Cieszynie, AleBrowaru, Pinty, Piwnego Podziemia, Dukli, Nepomucena, KingPina i browaru Kraftwerk.

25.11.2015

Nie wiem jak to zrobiłem, że to przegapiłem. Kolejny Imperialny Stout z polskich kadzi. Z rąk polskich piwowarów, rzemieślników. Beer. Brosi uwarzyli piwo „ONE AT ALL”, co wypowiedziane ciągiem, z naszym ruskim akcentem brzmi jak Anatol. Anatola każdy zna. To kawa zbożowa. I ta własnie znalazła się w tym piwie. 18 Blg, 6.5% alko. Kto puścił plotę, że to RIS?

ris


Browar Deer Beer na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Rzutem na taśmę. Ich piw będzie można napić się na stoisku knajpy Dziki Wschód. Czyli dokładnie tam, gdzie do nabycia będą piwa z Browaru Artezan.


Nowe piwo zapowiedział również Browar Setka. „Leprechaun” (czyt. Leprikon), to American Dry Stout. Po szczegóły odsyłam na fanpejdż browaru, bo ja nic z tego nie rozumiem. Coś o ludkach, kuzynach, Ameryce i paleniu zioła 🙂

lepr


Nowe piwo z Browaru Pinta. „Modern Drinking” to West Coast IPA. Wytrawne, mega nachmielone piwo górnej fermentacji. Ekstrakt to 15,5 Blg, 6,6% alk, i 70 IBU. Zapowiada się pysznie. Chłopaki zapowiedzieli, że piwo ma być mega aromatyczne, a za walory zapachowe odpowiada chmiel Mosaic. Piwa tego będzie można spróbować już w ten weekend, na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych.

modeern

24.11.2015

Browar Perun wypuścił na rynek kolejną warkę swego Imperial IPA, czyli „Złoty strzał”.  Pierwsza warka miała słabo ukryty alkohol. Tutaj jest dużo lepiej. Wypite, nie kłamiemy 😉

_DSC1556


Pamiętacie piwo „Buba”? Potężnego Quadruplla z Browaru SzałPiw? No to łapcie coś jeszcze potężniejszego. „Buba Fest”, to wersja po tuningu. 25 Blg!!! Dostępna w beczce i butelkach, więc fani leżakowania mocnych piw również będą zadowoleni.

buba


W Babie Jadze zapanował „Mrok”. Piwo w stylu Black Wheat IPA. 16,5 BLg, 6.5 % alk. Ipa, czarna, na pszenicy. Czego to ludzie nie wymyślą. Puszczajcie to piwo w świat, bo ślina kapiąca na klawiaturę może doprowadzić do zwarcia, a w skrajnych przypadkach nawet do Format C:

mrok

23.11.2015

Ursa Maior zapowiada bardzo ciekawe piwo. „No Guru” to Belgian Imperial Stout. Ekstrakt 22 Blg. 9% alk. Parametry i styl robią wrażenie. Z chęcią spróbujemy.

ursa


Browar Reden z kolejna premierą. „Brown eyed”, czyli American Brown Ale. Premiera w Lublinie, na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych.

reden

20.11.2015

Browar Faktoria uwarzył kolejną warkę „Geronimo”. Red Rye IPA. Poprzednia warka była pyszna. Powtórzę to piwo.

geronimo


Browar Chmielarium pochwalił się swymi Porterami. W dwóch wersjach. 21 i 24 Blg. Premiera na Poznańskich Targach Piwnych. Etykiety nie pokazuję, bo mnie oczy bolą.

19.11.2015

Browar Zamkowy w Raciborzu zapowiedział Porter. Kolejna warka pojawi się na rynku pod koniec listopada. Dobra wiadomość, porterów nigdy dość.


Browar Pinta uwarzył kolejną warkę piwa „Koniec Świata”. Piwo w stylu Sahti. Kto nie pił, musi spróbować. Spory dziwoląg, ale oryginalny.

koniec


Już od jutra wszyscy lecą na Poznańskie Targi Piwne (znaczy Ci z Radomia nie lecą, bo stamtąd już nawet do Rygi się nie lata). Kawał imprezy. Nas nie będzie. Robota w Lublinie jest do zrobienia.

poznan

18.11.2015

Browar Kraftwerk na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Może już czas zamykać listę lub przedłużyć festiwal o przynajmniej jeden dzień? 🙂 Jeśli już piszemy o browarze ze Śląska. Do Poznania (i Lublina) zabiorą oni między innymi piwa: „NightJar”, czyli następce M16, świetnego piwa z dodatkiem trawy cytrynowej oraz piwo „Bebok”, czyli mlecznego stouta, który to pierwszy raz został zabutelkowany.


Browar Dukla i BroKreacja coś wspólnie kombinują. Na tę chwilę wiemy, że piją „brudzia” z menzurek. Lada dzień wiadomo będzie co jeszcze wyniknie z tego spotkania.

bro_duk


Nowe piwo z Browaru Setka. Uwarzone w kooperacji z Browar Jana „Ardeny ’44” to Belgian IPA. Fermentowane belgijskimi drożdżami. Z opisu wynika, że chmielone amerykańskim chmielem. Premiera na Poznańskich Targach Piwnych.

ardebty

17.11.2015

Nowe piwo zapowiedzieli również Trzej Kumple. Sen Califii to West Coast IPA. Wytrawnie, chmielowo. Premiera na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych.

trzech


Browar Raduga z kolejną nowością. „Kings of the Sun” to IPA chmielona wyłącznie nowofalowymi odmianami chmieli z Nowej Zelandii: Pacifica, Waimea, Green Bullet. Parametry to 16 Blg, 70 IBU. Piwo będzie miało premierę na Poznańskich Tergach Piwnych.

kongs


Doctor Brew z kolejna premierą. W Polskę ruszyła „Annabelle”, kooperacyjne piwo uwarzone wspólnie ze znanym i lubianym Simonem Martinem. IPA na belgijskich drożdżach. Ciekaw jestem, czy udało się nie przykryć wyników pracy drożdzy chmielem. Mam nadzieję, że nie.

anabe

16.11.2015

Browar Podgórz uwarzył kolejną warkę swojego Portera bałtyckiego. Ekstrakt 20 blg, alk. 8%, czyli „652 m n.p.m”. Na rynku pojawia się właśnie pierwsza warka tego piwa, przez rok leżakowana w browarze :)))

podgo


Browar Olimp wypuścił w Polskę kolejną warkę Panakei. Warka pierwsza przyjęta została bardzo entuzjastycznie. W mojej opinii jedno z ciekawszych piw tego roku. Dla formalności. Panakeja to Earl Grey IPA. Jeśli nic nie zostało spieprzone i piwo będzie na poziomie pierwszej warki, to kupię więcej niż jedno, a uwierzcie, zdarza mi się to rzadko 😉

panak


Browar Reden ze Świętochłowic przygotowuje się do uwarzenia 200 warki piwa. Wróble ćwierkają, że chmielem w piwie będzie Cascade wyhodowany w naszym pięknym kraju. Przegapiłem całą tę historię. Coś ktoś? Paweł z Polish Hops?


Browar Stu Mostów został nagrodzony w konkursie Bruksela Beer Challenge 2015. Dokładniej, nagrodę otrzymało piwo „SALAMANDER Hoppy Violet Potato Lager”, czyli dolniak z dodatkiem ziemniaków. Jak już jesteśmy przy Stu Mostach. Na rynku zadebiutowało właśnie ich piwo Black IPA. Piwa z Wrocławia są dość łatwo dostępne, wiec spodziewajcie się recenzji tego piwa.


Ale Browar i Artezan kombinują jakieś piwo kooperacyjne. Cicho sza. Nie wiem nic więcej :/


Browar Nepomucen z Milicza uwarzył nowe piwo. „Session Brown IPA” to ciemny single hop, chmielony wyłącznie chmielem lunga. 13 blg, 4,8% alk, 35 IBU. Piwo zostało uwarzone we współpracy z piwowarem domowym Łukaszem Pawlakiem, a napić się go można już od minionego weekendu, gdyż piwo miało premierę na Wrocławskim Szlaku Piwnym.

nepomu


Browar Pavlacz uwarzył kolejną warkę swojego India Pale Lagera, czyli piwa dolnej fermentacji, lecz chmielonego szuflami. Recenzja tego pia pojawi się na blogu za jakiś czas. Widziałem to piwo na sklepowej półce, więc pewnie moja łapa go nie ominie 😉


Browar Sulewski z Hrubieszowa pochwalił się swoim piwem marcowym. Byłem w browarze już kilka razy, marcowego nie piłem, ale pszenica mocno dawała radę. Jeśli ktoś wybiera się na wschód, to polecam odwiedzić Browar Sulewski. Bardzo fajna lokalizacja, piękne wnętrza. Niezłe jedzenie.

marc


Wróble doniosły mi o kolejnym piwie z Browaru Baba Jaga. „Black Widow”, bliski ziomek Baby Jagi, to Ekstra Whisky Oak Stout. Chmielone brytyjskim odmianami chmielu (Phoenix, Goldnings) ciemne piwo warzone z użyciem słodów whisky i żytnich. Zapowiada się przepysznie. Wróbel doniósł, że premiera tego piwa odbędzie się w najlepszym miejscu na świecie, czyli w Lublinie, na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych 28 listopada.

BABA-JAGA-Black-Widow-wiz

14.11.2015

Ice Tea Ale od Beer Bros. powraca. Mega chwalone piwo. Piwni entuzjaści piali z zachwytu. Mi nie dane było spróbować. Na wsi brak, a na WFP piwa nie było. Może tym razem się uda?

beer


Nowe piwo z Browaru Widawa. Indian Summer to Brown AIPA. 16 Blg.

widawa

13.11.2015

Browar Artezan wykorzystuje moce produkcyjne na 123%. Kolejne nowe piwo to „Cascara”, czyli Brown Ale z dodatkiem Cascary. Co to jest? Skórka z owoców kawowca. Co to znaczy i co wnosi do piwa. Nikt nie wie;) Spróbujemy.

cac


 

Kolejna warka DżentelMenel’a od Beer Bros. Piwo mega chwalone, lecz nie dane mi go było spróbować w pierwszej warce.

dżent


Czo ten Carlsberg? U nas raczej nie dostępne (może to i lepiej). Piwo sygnowane tytułem jednej z najbardziej oczekiwanych gier w tym roku.

fallout


 

Browar Spirifer z nowymi piwami. Striker to Stout, Sweeper to AIPA. No ok. Niech będzie. Swoją drogą. Etykiety serii piłkarskiej, to taka lewucha, że oczy bolą z kilometra. I ten piłkarz wyciągnięty żywcem z Clipartów, kupionych na płytach CD jeszcze na stadionie 10cio lecia. sweePoczekamy, zobaczymy.

12.11.2015

Browar Bazyliszek uwarzył klasyczne piwa??? WTF? Świat się kończy. „Banan” to klasyczny Weizen 13,5 Blg. W stronę Belgii uśmiecha się za to piwo Jasna Cholera, cyli klasyczny Wit, 12*Blg. Jak piszą Bazyliszki na swym fejsie: „Klasyczna klasyka. Takich też potrzebujemy”.


Nowe piwo ze Śląska. Browar Hajer zapowiedział „Bajzel”. Znając dotychczasowe piwa od ekipy Hajer’a to będzie całkiem niezły bajzel. Piwo w stylu Black IPA.

hajer


Browar Raduga pokazał nowe piwo (zaraz zaraz, już kiedyś o tym pisałem). Holy Mountain, to IPA z dodatkiem drzewa sandałowca oraz zielonej herbaty. Pewnie będzie pysznie. Czekam.

holy


Browar Pinta pokazuje kolejną Pintę miesiąca. Tym razem padło na „Dyniastię”, czyli Imperialne Pumpkin Ale. Eksrtakt 19,1, alko 7.0 %. Piwo będzie dostępne wyłącznie w beczkach. Premiera na Poznańskich Targach Piwnych.

dyniastia

11.11.2015

Browar Wrężel również nie próżnuje. Uwarzyli nowe piwo. Mianowicie American Black Rye Ale. Żyto. Ciemność. Super. 13,1 plato, 5,6 alko. Czekam.

wrezel


Browar w Tenczynku zapowiedział Imperialnego Stout’a. Brawo. 24,0% ekstraktu oraz 9,0% alk. Piwo dostępne będzie wyłącznie w małych butelczynach 330ml. Od przyszłego tygodnia w sklepach.

tencz

10.11.2015

BroKreacja chwali się nowym piwem. Znając ich dotychczasowe piwa, to dobrze robi, że się chwali, bo będzie wypas. Nowe piwo zwie się Alchemist. Jest to American India Pale Ale. To taki styl, co wszyscy mówią, że im się przepiło, ale i tak go kochają 😉 Ekst. 16,  Alko. 6,4 % obj. IBU: 85. Chmielone samymi klasykami. Czekam z niecierpliwością.

alch


Uwaga, uwaga!! Achtung, achtung!! AleBrowar zaczyna budować swój własny browar! Zapadła decyzja o pozwoleniu na budowę browaru na terenie Stoczni Gdańskiej. Brawo. Bartek i Michał. To kolejni po Artezanie ojcowie piwnej rewolucji w Polsce, którzy zdecydowali się zainwestować grube hajsy i pójść na swoje.


Miałem lekką obsuwę, ale to przez wymianę opon na zimowe 😉  Na rozpoczęcie dzisiejszych niusów z pomocą przychodzą jak zwykle ostatnio Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych. Otóż w dniach 28-29  listopada napijemy się kolejnych fajnych piw. Do Lublina zawitają Beer Bros, czyli świetni goście warzący piwo w Żyrardowie. Będziemy mogli napić się również piwa (piw?) z Browaru Baba Jaga z Trójmiasta (pozdro Tomek). Na Targach stoisko swe wystawi również gliwicki multitap Dobry Zbeer. Na ich stoisku do kupienia mnóstwo ciekawych piw, również z zachodu.

06.11.2015

Browar Revolta potwierdził swą obecność na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Czy lista się kiedyś zamknie, bo chciałbym napisać jakieś podsumowanie? 😉 😉


Browar Piwoteka zapowiada kolejne piwo. Jeszcze nie zdążyłem zdegustować Kaprala Browna, a tu kolejna nowość.  „Łodzkie Graffiti” to połączenie tego co najlepsze w cydrach oraz piwach chmielonych nowofalowo. Brzmi ciekawie. Znając Piwotekę, to nie tylko brzmi, ale i będzie ciekawie.

graffi


Jaram się. Jedno z lepszych polskich piw jakie piłem, czyli Pan IPAni pojawi się w wersji Double. Plato: 19°. Piwo musi jeszcze poleżakować kilka tygodni.

pani

06.11.2015

Nowa wartka Imperial Red AIPA z Browaru Birbant. Jeden z klasyków polskiego Kraftu. Kto nie pił, ten marsz do sklepu.

aip

Piwne Podziemie na na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych!!! To było raczej pewne. Nie mogło zabraknąć kultowego już browaru rzemieślniczego z Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że ekipa przygotuje jakąś pyszną premierę. Jak już o Lubelskich Targach. Swoją obecność potwierdziła także małopolska Piwowarownia . Ich piwa są u nas raczej ciężko dostępne, więc fajnie, że odwiedzą nas na targach.

04.11.2015

Browar Brodacz pochwalił się nowym, ciemnym piwem. Silk Stout, to ciemne piwo z udziałem płatków owsianych w zasypie. To co tygrysy lubią najbardziej.


Browar Birbant, wspólnie z Chmielarnia Marszałkowska uwarzą Foreign Ekstra Stout. Piwo dostępne będzie w kilku wersjach. W każdej zawitają inne dodatki, a o ich wyborze może decydować każdy z Was, na FP browaru. Fajna akcja.


Z tego wszystkiego zapomniałem Wam przekazać, że nowym piwem w serii „Po Godzinach” z Browaru Amber będzie „Cherry Milk Stout”. Ciekawe. Bardzo ciekawe.

amber


Browar Profesja uwarzył dubbla. Piwo zwie się „Pielgrzym” i jest przedstawicielem stylu Belgian Dubbel. 16,5 plato, 7,1 % alk. Znając dotychczasowe wypusty z Wrocławia, warto będzie spróbować interpretacji tegoż klasycznego stylu.

prof


Browar Jana zapowiada premierowe piwo. Efydryna, to Belgian Ale. Jak zapowiadają w browarze, piwo to poprawia wydolność pacjentów. Coś jak flegamina zmieszaną z amfetaminą. Premiera w Hoppiness Beer & Food, 7go listopada.


Browar Zamkowy w Cieszynie, a także Browary Kingpin i Birbant, to kolejne ekipy, które potwierdziły swój udział na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Bliżej imprezy podsumuję pokrótce wystawców, bo robi się grubo 🙂

03.11.2015

Browar Wrężel przekazał dobre info. Kolejna warka SummeRa oraz Wheat IPA ujrzały światło dzienne. Oba piwa przednie, więc info jest dobre.

02.11.2015

Browar Setka szaleje. Kolejna premiera. Milk Stout z dodatkiem wanilii prosto z Madagaskaru. Oto opis piwa z fejsa browaru:

„W 1937 roku rządowa wyprawa wyruszyła na Madagaskar badając, czy może stać się on najbardziej wysuniętym na południe rejonem Wielkopolski. Owiana tajemnicą misja nie powiodła się, ale wyspa kochających lemurów wciąż bliska jest naszym sercom. Dajemy temu dowód w postaci tego oto Milk Stoutu uwarzonego z dodatkiem czterech kilogramów madagaskarskiej wanilii. PREMIERA JUŻ W PIĄTEK!!!”

set

No ale to nie wszystko!!! Kolejnym piwem, którego premierę browar zapowiedział na piątek jest East Coast IPA. Piwo zwie się „Tu byłem”. Trzeba przyznać, że „mają rozmach sk….”, cytując filmowego klasyka.

set

 
Piwne newsy z pażdziernika >>>