Dubbel Grupa docelowa Piwne Freaki Styl piwa

Leffe Brune czyli smakowita czarnulka z Belgii

Leffe Brune czyli smakowita czarnulka z Belgii

W mych piwnych podróżach przyszedł czas na przekroczenie granicy państwowej i wybranie się na wycieczkę do Belgii. Natknąłem się tam na piwo Leffe Brune z browaru Abbaye Notre-Dame de Leffe . No dobra, kłamałem. Nie byłem w Belgii, a w Stokrotce Premium, w której zresztą pokłóciłem się z żonką, która uznała, że mój postój przy półce z piwami trwa tyle co wyprawa z Lublina do Antwerpii i z powrotem. Odgryzłem się jej przy półce z czekoladami ;).

Przytachałem buteleczkę z zakupów i nie do końca wierzyłem, że będzie ona gwiazdą wieczoru. Myliłem się. Piwo po otwarciu pachnie niesamowicie. Mieszanka owoców(ale nie takich jak w ipach, aipach), karmelu i alkoholu, lecz ułożona tak idealnie, źe pierwszym skojarzeniem był tort, ale taki weselny, przekładany biszkoptem i zrobiony z najlepszych składników. Taki co to ciotka Kryśka chce dokładkę, jedną, później drugą, aż w końcu gospodyni zaczyna się martwić, że tortu zbraknie na poprawiny. Naprawdę warto wydać te kilka złotych choćby dla aromatu jakim obdarza nas to ciemne piwo.

Zapach to jedno, lecz kolejny zachwyt nadchodzi po przelaniu piwa do szkła. Barwa piwa to burgund z jaśniejszymi odcieniami. Piwo pod światło daje niesamowite refleksy w wiśniowych odcieniach. Barwę piwa mogę porównać do ciemnego rubinu, co jest dobrym porównaniem, bo piwo to od pierwszego kontaktu sprawia szlachetne wrażenie.

Smak to poezji ciąg dalszy. Mamy tutaj owoce, kawę, ciemną czekoladę, a to wszystko ukoronowane lekko wiśniową, alkoholową goryczką. Aż szkoda że do dyspozycji jest tylko mała buteleczka tego trunku. Rewelacja.

O pianie piszę specjalnie na koniec, gdyż skubana jest tak trwała, że po wypicu całego piwa, ona po prostu została na dnie szkła. Apetyczna jak w najlepszym latte (może to trzeba przemianować na leffe?).

Podsumowując. Naprawdę super piwo, które dodatkowo można dostać w większych miastach w zwykłych sklepach. Polecam i nie mogę się doczekać paczki, w której przyjdą do nas buteleczki między innymi z piwami trapistów w belgijskim stylu.

 

_DSC0311

avatar
Napisane przez

Majk

  • Aż prosi się spróbować 🙂

  • Kororowy Gąsior

    Spróbuj koniecznie !!