Amber Lager Piwa codzienne

India Pale Lager Po godzinach

India Pale Lager Po godzinach

Browar Amber, polski król lagerów. Browar przez wielu stawiany na czele polskiego piwnego rzemiosła. Prawdą jest, że wielu z nas, dzisiejszych freaków zaczynało od Żywego, czy Koźlaka właśnie z browaru Amber. Browar z Bielkówka od pewnego czasu wypuszcza na rynek piwa z serii „Po godzinach”. Nie wiem, czy piwa te warzone są po godzinach pracy browaru, czy chodzi raczej o „pogodziny” piwnych odbiorców. Do tej pory nie wiadomo, czy koleżka z etykiety leniwie popijający piwo, to piwowar, czy klient 😉

Tak, czy siak. W serii „Po godzinach” ukazują się piwa niestandardowe. Takie, których trudno szukać wśród koncernowej braci. Mieliśmy już w tej serii alta, czy aipę. Teraz przyszedł czas na India Pale Lager’a. Nazwa stylu piwa to taki marketingowy wypad bardzo chętnie przyjęty przez rodzime browary. Piwo jest lagerem, lecz solidnie chmielonym, dodatkowo z użyciem również amerykańskich odmian chmielu. Po całkiem poprawnej AIPie, spodziewam się smacznego piwa.

Złocisty trunek pokryty bardzo obfitą, lecz nie najtrwalszą pianą. Wygląda tak, jak na wyrób króla lagerów przystało. W zapachu jest nieźle. Co prawda większość aromatu wypełnia słodowy herbatniczek, a chmiel gra tutaj drugie skrzypce, to nie oszukujmy się. To i tak kilka klas wyżej niż wśród ogólnodostępnych na rynku innych, jasnych piw dolnej fermentacji.  Chmiel w zapachu objawia się nutami przede wszystkim ziołowymi, choć w tle majaczą delikatnie owoce cytrusowe. Wad w zapachu brak.

Smak to trochę inna para kaloszy. Piwo jest już bardziej agresywne, a słodowa podstawa zostaje wręcz nokautowana przez goryczkę. Goryczkę niestety niezbyt szlachetną. Łodygową, długą i zalegającą. Zdecydowanie zbyt mocną jak na to piwo. Goryczka całkowicie zdominowała w tym piwie całą resztę. W mojej opinii zbyt agresywnie jak na pierwszy kontakt z piwami mocniej chmielonymi. Z drugiej strony jednak, przedrostek India Pale.. zobowiązuje.

Nie jest to złe piwo. Jeśli chcesz spróbować czegoś innego niż dostępny wszędzie korpolager, to spróbuj śmiało. Jednak jeśli miałeś już styczność z mocniej chmielonymi piwami, to piwem codziennym dla Ciebie będą raczej choćby Warmińskie rewolucje , PLON’y lub Kłos z Kormorana.

Browar:  Amber

Styl: India Pale Lager

Wysokość ekstraktu: 12,2

Zawartość alkoholu: 4,8%

IBU:  55 IBU. Mocna, zalegająca goryczka o łodygowym, ciężkim charakterze

Piana: Grube pęcherze, wysoka.

Barwa: Złote, klarowne

avatar
Napisane przez

Majk