Faktoria Piwne Freaki Stout

Olek Kwaśniewski w zlewie

Olek Kwaśniewski w zlewie

Olków znam dwóch. Jednego blisko i luźny z niego chłopak, choć młody jeszcze. Drugiego znam mniej, aczkolwiek z racji pełnionego stanowiska w pewnym okresie w Polsce znali go niemal wszyscy. Ten też, wnioskując po kilku telewizyjnych występach w stanie lekko mówiąc „malezyjskim” (czy skąd tam była ta grypa) wydaje się spoko gościem.

No ale co innego Kwaśny Olek z telewizji, a co innego Kwaśny Smak w piwie. W ten oto zwinny sposób dochodzimy do sedna dzisiejszego wpisu, który tyczy się piwa Doktor Faust z browaru Faktoria. Do dziś na Faktorii się nie zawodziłem. Każde kolejne ich piwo było dla mnie czymś ekstra. W internetach co prawda pisano co nieco o kwaśności tego piwa, ale wiemy jak jest w internetach. Tam nawet Emma Watson ma wielkie cycki, więc raczej przymrużałem na to oko. Pierwszy kontakt z Doktorem Faustem jest ok. Piwo fajnie się pieni, jest bardzo ciemne i nieprzejrzyste. Zdecydowanie w stylu FES. Pomyślałem, że internety uwzięły się znów na kogoś podobnie jak na nasze szyszki nie dając im lajków i nie robiąc ze mnie gwiazdy szołbizu.

No ale myliłem się. Tak jak brak moich wspólnych fotek z Małgosią Sochą na czerwonym dywanie (marzę o o focie z Chylińską) jest zjawiskiem niewytłumaczalnym jak kradzież części słońca w biały dzień przez środowiska związane z brzozą i Żydami. Tak hejt na to piwo lejący się strugami po wszelkiej maści forach i blogach jest całkowicie słuszny. Piwo pachnie nijak. jest tutaj lekka kawowość, lecz już przełamana kwaśnością. Muśnięcia dymu to tutaj nie czuć zbytnio. O smaku niestety powiedzieć zbyt wiele nie mogę, gdyż kwaśność przesłania tutaj wszystko. Ja rozumiem, że często kawa również ma lekko kwaskowy posmak. Ale tutaj jest to „posmak” cytryny, co to w niejednej herbie się moczyła. Bardzo nieprzyjemna odmiana kwaśnościosłodkości. Niestety. Przy całym szacunku do znanych mi Kwaśnych Olków (lub małych Olków Kororowych;), tego piwa dopić mi się nie udało i wyszedł tego Kwaśny Olek w zlewie.

Browar: Faktoria

Styl: FES

Wysokość ekstraktu: 16,4

Zawartość alkoholu: 6,6%

IBU: 45

Piana: Ładna, zbita. Szybko się zredukowala

Barwa: Ciemnobrunatne. Nieprzejrzyste.

Temperatura: 8 st. C.

Cena: 8,9 zł

_DSC0476

avatar
Napisane przez

Majk