Browar Cascadian Dark Ale (Black IPA) Faktoria Grupa docelowa Piwne Freaki

Bass Reeves – Czarny rewanż po rudej wpadce

Bass Reeves – Czarny rewanż po rudej wpadce

W swej przygodzie po świecie piw przyszedł czas na styl Black IPA. Do tej pory miałem problem z przełamaniem się do ciemnych piw. Tak jak federalni urzędnicy z przełamaniem się do stróżów prawa, którzy byli murzynami. Może dlatego, że jedyny kontakt jaki z nimi miałem, to średniej jakości koncernowe portery 😉 (uuuuu, ktoś tu zaraz dostanie wpierdol za te słowa #girlfight #onnanim #dopierwszejśliny) To piwo co prawda z porterem ma wspólną przede wszystkim barwę, lecz napiszę szczerze, będzie chyba początkiem dłuższej przygody z piwami o ciemnej barwie. (Welcome to the dark side Luke shshshshshshhyyyyyy)

Piwo ma postarzaną etykietę, na której przeczytamy fajną historyjkę o pewnym szeryfie. (Nie o pewnym, a o legendzie. Koleś w ciągu 32 lat zabił 14 szubrawców, zamknął dodatkowe 3000 w tym swojego syna żonobójcę. Wszystkiego tego dokonał będąc murzynem!) Zakapslowane jest zwykłym czarnym kapslem, więc kolekcjonerzy nie mają tutaj co szukać (dzięki Bogu) Tylna etykieta posiada wszystko co potrzeba włącznie z odmianami chmielu i drożdży użytych w procesie wytwarzania._DSC0200

Po odkapslowaniu butelki i przelaniu piwa do szkła czujemy wspaniały zapach palonej kawy i czekolady. Świetny i niepowtarzalny. Chwilę później do głosu(do węchu? jak to się pisze? 😉 ) dochodzi chmiel ze swymi cytrusowymi nutami. Piwo pachnie po prostu bosko. Zdecydowanie zachęca do degustacji. Nie czuć w nim zbyt wielu palonych nut, ale za to jest mnóstwo chmielopochodnych klimatów tak jak pisze Gąsiorek. Mocna i zdecydowana odpowiedź na nijakość faktoryjskiej Miss Ginger.

A to dopiero początek. Efekt wizualny po przelaniu piwa do szkła jest piorunujący. Piwo jest ciemne. Bardzo ciemne. Nie chcę napisać, że jest czarne i nieprzejrzyste jak smoła. Napiszę, że ma barwę i przejrzystość gorzkiej czekolady. Nie do końca. Pojawiają się brunatne przebłyski w szkle, i to dość szerokim ale na pewno nie możemy mówić o Brown Ale’u. Efektu wizualnego o którym piszesz dopełnia świetna piana, która jest bardzo obfita, ale też ładnie klei się do szkła. 

_DSC0203

Przejdźmy do smaku piwa. Smak jest palony. Czekoladowo kawowy. (Wg mnie jednak zdecydowanie bardziej chmielowy i ziołowy niż pochodzący z ciemnych słodów) Wyrazisty i przyjemny. Z każdym łykiem do głosu coraz bardziej dochodzą nuty cytrusowe. Prawdziwa uczta dla podniebienia. Goryczka jest fajnie odczuwalna, nie przeszkadza, nie zalega w gardle. Świetny smak.

Podsumowując. Piwo to przekonało mnie, że warto spróbować piw ciemnych. Dawno żadne piwo nie zrobiło na mnie tak dobrego wrażenia jak BASS REEVES z Faktorii :))

Spójrzcie jak fajnie redukuje się piana w szklance. Poezja. _DSC0204

Browar: Faktoria.

Styl piwa: Cascadian Dark Ale.

Alkohol: 6,5%

Ekstrakt: 15,1%

IBU: 65

Barwa: Czarna, Brunatna.

Piana: Beżowa, drobnopęcherzykowa, obfita.

Temperatura podania:10-12 st.C.

Cena: 7,2 zł

avatar
Napisane przez

Majk