Piwne Freaki Pszeniczne Widawa

Wsi spokojna, wsi wesoła

Wsi spokojna, wsi wesoła

Wieśniak to nie wiedzieć czemu określenie często obraźliwe. To na pewno lobby warszawskich krawaciarzy oraz innych sił nieczystych z rejestracjami na W. Ile razy nie byłbym na wsi, zawsze jest fajnie i wesoło. A to upierdoli mnie pszczoła, innym razem stonka dorwie się do ziemniaków, które zawsze mam przy sobie tak zapobiegawczo, gdybym spotkał na drodze jakiegoś cebulaka. No same wesołe klimaty.

Taką  wesołą i spokojną wsią była też Chrząstawa, dopóki do miasta nie wprowadził się zakon Augustynów. Braciszkowie balowali ile wlezie, a co gorsza nie chcąc dać zarobić tamtejszym kupcom, w 1669 dostali prawa na samodzielne warzenie piwa, którym to upijali się niemiłosiernie kontemplując po pijaku z Bogiem.

Oczywiście jak to po pijaku, zawsze z takiej przygody wynika coś dobrego. Tym razem okazało się, że jeden z pijanych braciszków spłodził wesołego piwowara Wojtka, który do dziś stoi na straży Gospody pod Czarnym Kurem, a browar swój nazwał Widawa.

Dziś w szkło wlewamy piwo pszeniczne Augustyńskie. Bardzo się na to cieszę, bo w letnie dni nie ma nic lepszego niż, mętny złoty i dobrze schłodzony pszeniczniak. Piwo już z barwy pokazuje, że nie do końca jest klasycznym pszeniczniakiem. Jest ciemniejsze, brzoskwiniowe. Ma  bardzo fajną, choć grubo pęcherzykową pianę. Piwo jest bardzo mętne, pływa w nim mnóstwo farfocli, pomimo, że zostawiłem na dnie butelki dobre dwa centymetry trunku pełnego osadu.

Piwo pachnie bardzo słodkim bananem, ale jest też kwaskowy zapach, dzieki czemu musiałem chlipnąć pierwszy łyk. Potem, drugi i trzeci. Czwarty i piąty. Zanim skupiłem się na smaku w szklance zostało jedna trzecia objętości. Piwo pomimo, że jest owocowo słodkawe i lekko wodniste jest tak mega pijalne, że szkoda, że do recenzji nie zakupiłem dwóch flaszek 😉 Mamy tutaj dojrzałego banana, jakieś tropikalny słodki owoc, ale nie powiem jaki. Jest lekki goździk, lecz co najważniejsze. Nie ma żadnych niechcianych zapachów i smaków tak częstych przy piwach z browarów restauracyjnych, jakim przecież jest Widawa. Piwo jest przepyszne i w miarę możliwości będzie częstym wieczornym gościem mojej lodówki po upalnych dniach.   Polecam, mniam, mniam.

_DSC0631

 

 

Browar: Widawa

Styl: Pszeniczne

Wysokość ekstraktu: 11,8

Zawartość alkoholu: 4,9%

IBU: .

Barwa: Brzoskwiniowy. Piwo jest mocno zmętnione

Temperatura: 8 st

Cena: 9,2 zł

avatar
Napisane przez

Majk