Baba Jaga India Pale Ale Piwne Freaki White IPA

Browar Baba Jaga. Aura. White India Pale Ale.

Browar Baba Jaga. Aura. White India Pale Ale.

Ale wpadło. W łapy mi wpadło. W łapy wpadło mi piwo co się zowie Aura. Aura, jak wiemy może być różna. Otaczać nas może Aura pozytywna. Zdarza się również otaczanie przez Aurę negatywną. Opisywana aura należy raczej do tych pierwszych, bo ekipę Browaru, który ową Aurę usmażył tworzą ludzie mega pozytywni.

Dobra. Skoro było już o aurach i ich odmianach, to może o piwie. Choć kilka słów. White IPA, czyli w skrócie pyszna pyszność z dodatkiem orzeźwienia. Mieszanka belgijskiego witbiera z mocno chmielonym india pale ale. To powinno się udać. Musi się udać. Wlałem więc do szklanki, by sprawdzić, czy w rzeczy samej. Czy wszystko poszło, jak pójść powinno. Złote, dość mocno zmętnione piwo. Wielka czapa trwałej, gęstej piany. Taka postać rzeczy zachęca do pierwszego łyka. Ale nie dałem rady czerpnąć. Nie dałem. Po prostu. Niestety.

Zanim zdąrzyłem napić się Aury, zafascynował mnie zapach. Zawiesił mnie na długą chwilę. Zioła, kolendra, lekkie przyprawy i cała moc cytrusów. Takich fajnych, kwaśnawych. Jak grejpfruty na przykład. Całość tak intensywna i świeża, że nogi mi się ugięły. Świetnie pachnące piwo. Zjawiskowo. Co ciekawe. W tle cały czas majaczy coś bardzo świeżego, orzeźwiającego. Jakby świeże liście mięty. Nie wiem, czy to możliwe, czy w tym ogólnym uniesieniu wbiłem sobie to do łba. W każdym razie. Mega. Mega zapach.

Jeśli myślałem, że zapach to szczyt tego co to piwo mi może dać, to error. Pomyłka, bo w smaku jest równie dobrze. Równie rześko i intensywnie. Piwo jest nasycone całkiem nie mało, co dla mnie jeszcze podbija jego pijalność. Po każdym łyku orzeźwienia następuje dość wysoka, długa goryczka. Goryczka kojary mi się z udziabaniem skórki grejpfruta. Fajna i mocna. Idealnie gra z całą resztą piwa. Super Babo Jago. Idealne piwo na lato.

avatar
Napisane przez

Majk

  • Peter

    Jak lubię BARDZO WIPA to to takie średnio przeciętne a nawet poniżej… Zawiedziony bo BB robi piwa jak trzeba.

    • Kororowy Majk

      Ciekawe co piszesz. To piwo było ponadprzeciętne.