Belgia Blonde Piwne Freaki

Duvel, czyli starcie z diabłem

Duvel, czyli starcie z diabłem

Duvel. Piwo legenda, wyznacznik stylu. Wiele pozytywnych opinii padło w internetach na temat tego piwa. Pewnie słusznie, bo piwko zacne. Jednak ja, jako piwny ćwok wypiłem je dopiero teraz, gdy piwna rewolucja trwa w najlepsze, piw do spróbowania mamy aż nadto, kubki smakowe i mózg wyżarte goryczką. Stąd wrażenia lekko stonowane, lecz jak najbardziej pozytywne.

Zacznijmy od wyglądu, bo ten naprawdę robi olbrzymie wrażenie. Jasno złote piwo. Jego barwę można określić wręcz jak wyciśnięty sok z cytryny. Ale to jest pikuś. Pikuś przy tym co dzieje się na piwie. Gdyby Chińczycy do budowy autostrad używali piany z tego piwa, to na bank wyrobiliby się z nimi na Euro. Tak na Euro jeździlśmy objazdami, ale zostawmy ten temat, bo Eurowpierdol boli mnie do dziś.

Także piana to mistrzostwo świata. Warto to piwo wlać do szkła choćby po to, by pogapić się na rewelacyjną pianę. Jak już gapienie na pianę się nam znudzi, to warto piwo powąchać. Belgijskie drożdże naprodukowały tu zapachów niczym patologiczne rodziny potomków. Bardzo ciekawym jest fakt, że piwo pachnie jak pszeniczne. Wszystko to właśnie dzięki fenolom pochodzącym z fermentacji. Mamy tutaj kwiaty, ale mamy i znane z pszenic goździki.

W smaku jest równie przyjemnie i delikatnie. Mamy tutaj lekką cytrusowość. Są nuty kwiatowe i słodkie, tak charakterystyczne dla piw poczynionych w Belgii. O delikatności piszę z premedytacją, gdyż nie wolno zapominać, że Duvel to pierniczony wysoko woltażowy diabeł. Nie czuć tego w żadnym wypadku. Można się nieźle tym piwem zbetonić, nie wiedząc nawet kiedy. Dopiero ciepło w żołądku mówi nam, że przyjęliśmy solidną dawkę procentów. Fajnie jest to wszystko tutaj zbilansowane i ułożone. Trunek na prawdę wysokiej klasy. Poniższy aniołek śpiewa pieśń na cześć tego belgijskiego specjału. Oczywiście ciachnął wcześniej kilka Pereł, stąd lekko powyginana poza. Sory za niego. Pić to trza umić.

11801177_806249832829260_1646418619_o

Browar:  Brouverij Duvel Moortgat (Belgia)

Styl: Belgian Strong Blond Ale

Wysokość ekstraktu: 

Zawartość alkoholu: 8,5%

IBU: 

Piana: Świetna, wzorcowa. Beżowa. Stała w szkle. Dosłownie. Stała koca degustacji.

Barwa:  Jasne złoto. Słomka. Lkie zmętnienie

Temperatura degustacji: Lekko schłodzone

 

 

avatar
Napisane przez

Majk