Amber Koźlak Piwa codzienne

Amberowy koźlak, czyli podsyp Pan cukru

Amberowy koźlak, czyli podsyp Pan cukru

Koźlak (z niem. Bock) uważany jest za styl nudny. A ja mam do koźlaków słabość i będę je popijał zawsze jak będzie ku temu okazja. Problem jest jeden jedyny. Malutki co prawda, ale jest. Problem tak samo błahy jak wtedy, gdy zgubiłeś kluczyki do auta, a drugich nie posiadasz.  Ot drobnostka. Problemem tym jest brak dobrych koźlaków na naszym padole. Kozły i Barany są, ale koźlaków jak na lekarstwo.

Na szczęście jest kilka wyjątków na rynku. Jednym z nich (choć nie jest to szczyt szczytów) jest Koźlak z browaru Amber. Piwo można nabyć właściwie w każdym sklepie, którego asortyment wychodzi poza bułkę i pietruszkę (o selerze nie wspominam, bo seler jest wyznacznikiem rozległego asortymentu).

Koźlak z Ambera ma fajną, dedykowaną butelkę, więc jeśli zbieracie butelki w celach innych niż zarobkowe, to ta przypadnie Wam do gustu. Kapsel również jest dedykowany. Taki ukłon Ambera w stronę kolekcjonerów.

Co do samego piwa. Robi świetne wrażenie po przelaniu do szkła. Piana jest wysoka i gęsta. Nic nie zapowiada, że za moment opadnie niczym członek aktora porno, tuż po zgaśnięciu ostatniej lampy na planie filmowym. Póki stoi, robi wrażenie i tego się trzymajmy. O zapachu nie napiszę zbyt wiele, bo i zapachu za wiele tu nie ma. Ot taka słodkawa woda z lekką zbożowością (nie mylić z pobożnością).

W smaku jest zdecydowanie lepiej. Koźlak smakuje jak lekki ciemny chleb. Jest w moim odczuciu ciutkę za słodki. Koźlak powinien być słodowy i słodkawy, lecz w sposób leciutko karmelowy. Tutaj jest cukrowo. Tak jakby wsypać kilka łyżek cukru do wody. To mi się nie do końca podoba. Piwo nie ma goryczki. Jest przez to jakieś takie. Nie piwne 🙂

Ogólnie. Na bezrybiu i rak ryba. Warto spróbować tego piwa, gdyż na naszej koźlakowej pustyni jest ono w czołówce. Lecz jeśli macie w zasięgu ręki choćby nowego Koźlaka z lubelskiej Perły, to zdecydowanie polecam Perłę.

_DSC0410

Browar:  Amber

Styl: Koźlak

Wysokość ekstraktu: 16m1

Zawartość alkoholu: 6,5 %

IBU: ..

Piana: Bardzo obfita, po kilku minutach zostaje cieniutka warstwa. 

Barwa: Ciemnobrunatne. Nieprzejrzyste

Temperatura: 10 st. C.

Cena:  3,69 zł

avatar
Napisane przez

Majk