Piwne Freaki Pracownia Piwa Stout

6 Joseph’s Street

6 Joseph’s Street

Uwaga, uwaga. Achtung, achtung. Jedno z lepszych piw jakie pojawiło się na Szyszkach. O tym, że Pracownia Piwa jest świetna w warzeniu ciemnych piw wiedziałem z opowieści, z telewizji, z gazet i sieci łordl łajd łeb. Dziś przyszedł wieczór, w którym mogłem się o tym przekonać osobiście. Wziąłem w łapę niepozorną buteleczkę. Na niej nazwa „6 Joseph’s Stret”, a pod spodem napis Rye Stout. Żytni Stout. Czego te rzemieslniki nie wymyślą, pomyślałem, i wlałem piwo do szkła.

Szok(jak się okazało, nie pierwszy tego wieczora). Piana niczym z szejka w makdonaldzie i uwierzcie, to wielki komplement. Gęsta, zbita, sprawiająca wrażenie, że mogłaby utrzymać potok imigrantów do Europy. Świetna, beżowa piana. Piwo jest czarne jak dupa i w kompozycji z pianą wygląda obłędnie.

Zapach. Kop w dupę numer dwa. Palone słody. Kawa. Czekolada. Sklep z pralinkami. Znów kawa. Cała kawiarnia, ale serwująca pyszne czekoladowe przysmaki. Tak właściwie, to piwo to możnaby wyłącznie wąchać. I tak byłaby dobra zabawa. Mistrzostwo. Ludki z serialu „Było sobie życie” miałyby niezłą frajdę. Oczywiście mówiąc o tych co siedzą w nosie lub przełyku.

Mówiąc o przełyku, pogadajmy o smaku. Od pierwszego łyka było wiadomo, że tylko takie stouty by się piło. Pyszne, palone piwo. Kawa i gorzka czekolada. Oczywiście, znajdzie się zawsze jakiś malkontent twierdzący: „ok, stary, czym się tak jarasz. Jest w ciul podobnie dobrych stoutów”. I wiecie jak go złatwię? Wezmę do ręki szkło z tym piwem i zamieszam kolesiowi przed oczami. Oleista, gęsta ciesz. Aż chce się spróbować. I co najważniejsze. Piwo smakuje jak wygląda. Dzięki żytu w zasypie, dosłownie czuć, jak przelewa się w ustach, oblepia język, policzki i zęby. Zakleja mózg. Świetne uczucie. Świetne piwo.

Jeśli nie piliście jeszcze tego piwa, to złamcie system. Wskoczcie do pociągu, który zawiezie Was do bardziej cywilizowanego miasta. Wskoczcie w busa do Krakowa. Zróbcie cokolwiek, by spróbować tego piwa. Jest na prawdę powyżej średniej. Dużo powyżej. Świetne.

 

 

avatar
Napisane przez

Majk